Pakistan Demir cinayeti: Fail en başından itibaren aklanmaya çalışıldı

Pakistan Demir cinayeti: Fail en başından itibaren aklanmaya çalışıldı
  • 21 Aralık 2022 17:36

Defalarca koruma kararı almasına rağmen katledilen Pakistan Demir’in faili Mehmet Emin Öner hakkındaki iddianamede savcı, cezayı hafifletici gerekçelere yer verdi. Avukat Leyla Kaya, yargının faili aklamaya dönük çaba gösterdiğini söyledi. 

 

Mêrdîn’in Kerboran (Dargeçit) ilçesine bağlı Zengan kırsal Mahallesi’nde 16 Eylül’de, imam nikahıyla evli olduğu Pakistan Demir’i (34) “başındaki örtüyü açtığı” iddiasıyla katleden Mehmet Emin Öner hakkında “kadına ve eşe karşı kasten öldürme” suçundan iddianame hazırlandı. İddianamenin Midyat Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin ardından dosyanın ilk duruşması 22 Aralık’ta (yarın) görülecek.

 

SANIK ‘AKIL SAĞLIĞIM YERİNDE’ DEDİ

 

Hazırlanan iddianamede Pakistan Demir’in işkence edilerek katledildiğine yer verildi. İddianamede, Pakistan Demir’in çoklu kesici alet yaralanmasına bağlı olarak meydana gelen iç ve dış kanama sonucu hayatını kaybettiği belirtilirken, sanığın ifadesinde akıl sağlığının yerinde olduğunu belirtmesine rağmen, akıl sağlığına ilişkin rapor istendiği görüldü.

 

SAVCILIK ‘TASARLAMA VE EZİYETİ’ GÖRMEDİ

 

Cinayetin, “tasarlayarak öldürme” suçuna girmediğini belirten Savcılık, Demir’in 49 ayrı kesici alet darbesiyle öldürülmesine rağmen olayın “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme hallerinin oluşmadığı” iddiasında bulunarak, “Olayın oluş yeri ve şekli itibariyle ani gelişen bir olay olduğunun açıkça anlaşılması ve bıçak ve öldürücü yara sayısının öldürme suçunu meydana getirmeye yönelik olması karşısında somut olayda TCK 82/1-a maddesi kapsamında tasarlayarak öldürme, TCK 82/1-b maddesi kapsamında canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme nitelikli hallerinin oluşmadığının değerlendirildiği…” ifadelerine yer verdi.

 

AV. KAYA: FAİLİ AKLAMAYA ÇALIŞTILAR

 

Davanın yarın görülecek duruşması öncesi Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulunan Demir ailesinin avukatı Leyla Kaya, Rojhilat’ta Jina Emînî’nin “ahlak polisi” tarafından saçının görünmesi sonrası maruz kaldığı işkence sonucu katledilmesini hatırlatarak, “Aynı gün Pakistan Demir’de benzer bir gerekçe ile katledildi. Pakistan’ın davasında hukuki sürece baktığımız zaman en baştan beri faili aklamaya dönük mahkemenin usul işlemleri yaptığını görüyoruz. İlk başta mahkeme faille temas kurmadan tamamen CMK’ya aykırı şekilde failin akıl sağlığının yerinde olup olmadığı yönünde gözlem altına aldı. Karar tamamen usule aykırı şekilde yapıldı. Mahkeme sanığın ifadesini almadan, sanıkla temas kurmadan, bir uzmanlık önerisi almadan psikiyatri servisine sevk edilerek, kendisi hakkında akıl sağlığı konusunda bir rapor aldırmaya çalışıyor. Bu şekilde faili aklayıp, dosyayı cezasız bırakmaya dönük işlemler yapıyor. Yine bir başka usulsüzlük de olaya birebir şahit olmuş tüm tanıkların esas mahkeme tarafından dinlenmesi gerekirken, Dargeçit’te dinlenmesi. Bu minvalde hem CMK’ya aykırı hem uluslararası sözleşmelere aykırı bir şekilde dosya kapatılmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

 

‘ŞİDDET SİLSİLESİNİ GÖRMEMEK ABESLE İŞTİGAL’

 

İddianamede olayım ani bir şekilde yaşandığı, tasarlanmadığı ve canavarca hisle işlenen bir suç olarak görülmemesine dikkat çeken Kaya, Pakistan’ın aldığı darbelerin tamamının ölümcül darbeler olduğunu vurguladı. Pakistan’ın katledilmeden önce maruz kaldığı şiddet silsilesinin göz ardı edildiğini kaydeden Kaya, “Pakistan katledilmeden önce 2 defa sığınma evine başvurmuş, sığınma evinde kalmış, boşanma davası açmış. Dargeçit Asliye Ceza Mahkemesi’nde sanık tarafından işlenen şiddet dosyaları görülüyor. Yine 6284 Sayılı Kanun uyarınca lehine koruma kararları verilmiş. Bu şiddet silsilesi ortadayken, iddianamede tasarlanarak işlenen bir cinayet olmadığını söylemek abesle iştigaldir” dedi.

 

‘KORUNMADIĞI İÇİN KATLEDİLDİ’

 

Pakistan’ın yargının pasif kalması, devletin yaşam hakkı konusunda yükümlülüklerini yerine getirmemesi sonucu katledildiğine vurgu yapan Kaya, “Pakistan, şiddet gördüğü zaman mahkemeye başvurduğunda, şikayet ettiğinde, failin yargılanmaması ve koruma kararları uygulanmaması nedeniyle katledildi. Tüm bunlar ortadayken, iddianamede tasarlamadan ve canavarca hislerden bahsedilmemesi yine faili aklamaya dönüktür” şeklinde ifade etti. Kaya, 22 Aralık’ta görülecek duruşmada Pakistan’ın failinin cezasız bırakılmaması için tüm kadınları dayanışmaya çağırdı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ