Özgür basına operasyon: Gazeteciler gözaltında

Özgür basına operasyon: Gazeteciler gözaltında
  • 25 Ekim 2022 08:16 | Son Güncellenme: 25 Ekim 2022 10:42

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara MA bürosuna baskın yapıldı. Soruşturma kapsamında MA ve JINNEWS muhabirleri, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa ve Mardin’de yapılan ev baskınlarında çok sayıda Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS muhabiri gözaltına alındı. Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında MA muhabiri Selman Güzelyüz ile JINNEWS muhabiri Habibe Eren ve Derya Ren gözaltına alındı. Ev aramalarında birçok kitaba el konuldu.

 

 

 

Derya Ren’in farklı bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

 

 

 

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ GÖZALTINA ALINDI

 

 

 

MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, İstanbul’da yapılan ev baskınında gözaltına alındı. Buradaki ev aramasında da birçok kitaba el konuldu. Yurtsever, ev aramasının ardından Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

 

 

ANKARA BÜROSUNA BASKIN

 

 

 

MA Ankara’da bürosuna baskın düzenlendi. Bürodaki aramalar sürüyor. Burada yapılan ev baskınlarında ise MA muhabiri Zemo Ağgöz ve Berivan Altan gözaltına alındı. Ayrıca birçok eve daha baskın düzenlendiği ve aramaların devam ettiği öğrenildi.

 

 

 

TERS KELEPÇE

 

 

 

Gözaltı sırasında evde bulunan gazetecilere ters kelepçe takıldı. Gazeteciler, ters kelepçeyle uzun bir süre yerde bekletildi. Ayrıca gazetecilerin bilgisayarlarına el konuldu.

 

 

 

VAN, URFA VE MARDİN

 

 

 

Van’da yapılan ev baskınında MA muhabiri Hakan Yalçın, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yapılan ev baskınında ise Öznur Değer gözaltına alındı.

 

 

 

Aynı soruşturma kapsamında Urfa’da da MA muhabirleri Emrullah Acar ile Ceylan Şahinli gözaltına alındı. Burada yapılan ev baskınlarında tüm bilgisayar, kamera ve fotoğraf makinalarına el konuldu. Gazetecilerin ikametgahlarının olduğu kentlerde de ailelerinin evlerine baskın düzenlendi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ