Mardin Roj

Önlem alınmadan başlatılan çalışma faciaya davetiye çıkarıyor

Önlem alınmadan başlatılan çalışma faciaya davetiye çıkarıyor
  • 9 Haziran 2021 12:57
Sürücüler, “Yol kenarı kayalardan koparak düşen avuç içi büyüklüğünde taşlarla dolu daha büyük bir kayanın düşüp can kaybına neden olmaması için çalışmanın bir an önce durdurulup bir güvenlik duvarı oluşturulduktan sonra çalışmaya devam edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

Mardin Büyükşehir Belediyesinin başlatmış olduğu mini Mardin projesinin çalışmalarına bir güvenlik duvarı oluşturulmadan başlanması, işçilerin iş güvenliğinin alınmadan çalışmaların devam etmesi tehlike oluşturuyor. Yapılan çalışmaların sürücülerin hayatını hiçe sayarak başlamaları tepkiye neden oldu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Mini Mardin Projesi’nin inşaatı, daha önce yıkılması ile görüntü kirliliği yaratan dikey bahçe projesinin kaldırılması yönünde sevindirici oldu. Ancak bu defa da başlayan proje çalışmaları tedbirin olmadığı bir ortamda başladı. İşçiler, hiçbir iş güvenliğinin olmadığı koşullarda çalışmak zorunda bırakılırken, olası bir kazada yaşanacak faciaya resmen davetiye çıkarılıyor. İstinat duvarı için çakılan devasa tahta bloklar, hiçbir önlem olmadan işçiler tarafından tahta yardımı ile kaldırılıyor, çivi çakma sırasında 3 metreyi aşkın yükseklikteki kalıba çıkan işçilerde güvenlik kemeri dahi bulunmuyor. Son günlerde peş peşe inşaatlarda yaşanan iş kazaları ile gündeme gelen Mardin’imizde belediyeye ait bir işi yapan işçilerin dahi iş güvenliği önlemi alınmadan çalıştırılması yaşananlardan ders almadığımızı ortaya koyuyor.

Aynı zamanda şehrimizin en işlek caddesinde devam eden inşaat çalışmaları sırasında güvenlik duvarının olmaması da endişelendiriyor. Tepeden olası bir kayanın koparak yola savrulması her gün yüzlerce aracın geçiş güzergahı olan yolda çok feci kazaların meydana gelme riski gözle görülmesine rağmen, önlem alınmaması yoldan geçen sürücüleri de endişelendiriyor.

Önlem alınmadan devam eden çalışmaya “bu şekilde iş yapılmaz” diyerek tepki gösteren sürücüler, yolların yapılan çalışmalardan dolayı küçük taşlarla dolduğunu araçlara zarar verdiğini dile getirdi. Projeye öncelikle bir güvenlik duvarının oluşturularak başlaması gerektiğini dile getiren sürücüler, “Bu şekilde birçok insanın hayatı riske atılıyor” dedi. Çalışma yapılan bölgede büyük kayaların olduğunu ve bu kayaların her an düşme tehlikesinin olduğunu dile getiren sürücüler, daha önce dikey bahçenin bulunduğu alanda koparak yola savrulan kaya parçalarını hatırlatarak, benzer bir facianın yaşanmaması için önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.

Sürücüler, “Yol kenarı kayalardan koparak düşen avuç içi büyüklüğünde taşlarla dolu daha büyük bir kayanın düşüp can kaybına neden olmaması için çalışmanın bir an önce durdurulup bir güvenlik duvarı oluşturulduktan sonra çalışmaya devam edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

DAHA ÖNCE HEYELAN OLMUŞTU

 

5 Nisan 2020’de Mardin’de meydana gelen heyelan sonucu dev kaya parçaları yola düşmüştü. Vali Ozan Caddesi üzerinde bulunan Dikey Bahçe yanındaki kayalar heyelan nedeniyle ana yola düşünce dikey bahçe zarar görmüştü. Şans eseri yolun boş olması nedeniyle kimse zarar görmezken, dikey bahçe kullanılamaz hale gelmişti. (MardinHaberGazetesi)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ