Mardin Roj

Önce kayyım şimdi Artuklu Belediyesi: Tuvalet kapısını da ranta çevirdiler

Önce kayyım şimdi Artuklu Belediyesi: Tuvalet kapısını da ranta çevirdiler
  • 30 Mart 2022

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin “yurt inşaatı” gerekçesiyle milyonlarca lira aktardığı İlim Yayma Cemiyeti’ne bir kıyak da AKP’li Artuklu Belediyesi tarafından yapıldı. 

 

İlim Yayma Cemiyeti’ne kayyımların sağladığı rantın ardı arkası kesilmiyor. İlim Yayma Cemiyeti’nin kentte bulunan Selahattin Eyyubi Öğrenci Yurdu’nun inşaatına 2018’de başladığı ancak bitiremediği, inşaatın tamamlanması için daha önce kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaat ihalesi yapıldığı, AKP’li Artuklu Belediyesi’nin de “Doğrudan Temin Yoluyla” binlerce liralık kaynak sağladığı ortaya çıktı.
CEMİYET TALEP ETTİ, BELEDİYE ALDI
İlim Yayma Cemiyeti’nin bitmek bilmeyen yeni yurdunun inşaatı için AKP’li Artuklu Belediyesi, ilk olarak 69 adet oda kapısı alımı gerçekleştirdi. Kapıların alınma talebi İlim Yayma Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Necmettin Başboğa tarafından yapıldı. Başboğa imzalı talep dilekçelerinde Artuklu Belediyesi ile İlim Yayma Cemiyeti arasında “Ortak hizmet protokolü” yapıldığına dikkat çekilerek, hizmet protokolü gereği cemiyet bünyesinde “İnşaatı devam eden Sahibul Vefa Sultan Musa Kız Öğrenci Yurduna 57 adet oda kapısı camsız ve 12 adet çift kanat camsız 150×202 kapılarına ihtiyaç duyulmaktadır” denildi.
250 BİN LİRAYA KAPI ALINDI
Kapıların 69’u için belediye tarafından 150 bin lira harcanırken, İlim Yayma Cemiyeti’nden Başboğa tarafından 2 ay sonra yapılan ikinci talepte ise, 97 adet WC kapısı istendi. Aynı protokol kapsamında yapılan taleple “97 adet WC kapısına (camsız-kompozit) ihtiyaç duyulmaktadır” denildi. Talep üzerine belediye de “Doğrudan Temin Yoluyla” 97 adet WC kapısını 95 bin lira bedelle alımını gerçekleştirdi.
MİLYONLAR HARCANDI
İlim Yayma Cemiyeti’nin Mardin’de inşaatı devam eden yurt binası için İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi de daha önce ihale gerçekleştirdi. Yapılan ihale sonucunda koşu bandından, dikey bisiklete, yatay bisikletten bacak kıvrımlı oturağa kadar her şeyin kayyım belediyesince karşılandığı ortaya çıktı. İhale 1 milyon 139 bin liraya bir firmaya verilmişti.
Benzer şekilde 2018 yılında da kayyım yönetimindeki Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’nce de İlim Yayma Cemiyeti’nin Diyarbakır’daki Hz. Fatma Yatılı Kız Hafızlık ve Kuran Kursu binası için onarım işi ihale edildi. Yapılan ihale sonucunda söz konusu iş Diyarbakır’daki bir firmaya 1 milyon 255 bin liraya verildi.  (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ