Ömerli’de 2 muhtar görevinden alındı

Ömerli’de 2 muhtar görevinden alındı
  • 8 Kasım 2019 16:29 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 16:00

Ömerli Kaymakamlığı, Eylül ayında çatışmanın yaşandığı Xirbe Şeyhmahmud ve Xerabamişka, köyünün muhtarlarını görevden aldı. 35 yılı aşkın bir süredir muhtarlık yapan Kazım Akman, kararı mahkemeye taşıyacağını söyledi.

Mardin’in Ömerli ile Nusaybin ilçesi sınırlarında bulunan Ömeryan Bölgesi’nde Eylül ayında yaşanan çatışmaların ardından kimi köylerin muhtarları ve köy halkı Ömerli İlçe Jandarma Karakolu’nun bahçesinde toplanarak hakarete maruz kalmıştı. Yaşananların ardından Ömerli’ye bağlı Fıstıklı (Xirbe Şeyhmahmud) ve Tavuklu (Xerabamişka) kırsal mahallelerinin muhtarları Ömerli Kaymakamlığı’na çağrıldı. Kaymakamlığa çağrılan muhtarlardan ellerindeki muhtarlık mühürleri alınarak, görevlerinden uzaklaştırıldıkları bildirildi.

Görevlerinden uzaklaştırılan muhtarların yerine birinci sırada olan azalar görevi aldı. Fıstıklı kırsal mahallesi muhtarı Mehmet Dağ’a henüz resmi tebligat yapılmazken, görevden alınma gerekçesinin de bildirilmediği öğrenildi. Dağ’ın yerine görevlendirilmesi beklenen azanın ise, henüz muhtarlık görevini almadığı öğrenildi.

2012’DE TUTUKLU OLMASINA RAĞMEN MUHTARLIK YAPTI

Mezopotamya Ajansı‘na (MA) konuşan Tavuklu mahallesi muhtarı Kazım Akman, 1984 yılından bu yana aynı köyde muhtarlık yaptığını, görevden alınmasına dair 2012 yılında hakkında açılan bir davanın gerekçe yapıldığını söyledi. 35 yılı aşkın bir süredir muhtarlık yaptığını ve 2012 yılında tutuklanmasına rağmen görevden alınmadığına dikkati çeken Akman, “2012 yılında tutuklandım. 6-7 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldım. Yaklaşık 80 kişi ile birlikte yargılandığım dava devam ediyor. Hakkımda dava var diye muhtar seçilebiliyorum. 20123’de tutuklu olmama rağmen muhtarlık yapabiliyorum. Ama bugün seçilmeme izin verilmesine rağmen muhtarlık yapamayacağım söyleniyor. Bu kesinlikle yanlış bir karardır” diye konuştu.

İDARE MAHKEMESİNE TAŞIYACAK

Muhtar Akman, görevden alınmasına dair Mardin İdare Mahkemesi’nde “Yürütmenin Durdurulması” talebiyle itiraz davası açacağını belirtirken, yerine görevlendirilen azanın da kendi talepleri ile görevi kabul ettiğini söyledi. Akman, “Daha önce muhtarların yerine memurlar kayyum atanmıştı. Biz köyümüze bir memur muhtar olarak atanmasının diye böyle bir karar aldık” diye belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ