Mardin Roj

Öldürülen Mardinli gazeteci dosyasında 12 yıldır ilerleme yok

Öldürülen Mardinli gazeteci dosyasında 12 yıldır ilerleme yok
  • 3 Nisan 2022 20:11
Azadiya Welat Gazetesi dağıtımcısı Metin Alataş’ın ölümünün üzerinde 12 yıl geçmesine rağmen hiçbir fail yakalanmadı. “Oğlumu devlet öldürdü” diyen anne Hatun Alataş, “Metin tehdit edildi, işkence gördü ama geri adım atmadı” dedi.
Adana’nın Seyhan ilçesinde 4 Nisan 2010’da Azadiya Welat Gazetesi dağıtımcısı Metin Alataş’ın katledilmesinin üzerinden 12 yıl geçti. Katledildikten sonra bir portakal bahçesinde cenazesi bulunan Alataş’ın “intihar ettiği” iddia edilerek, başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. Alataş’ın akıbeti de tıpkı binlerce Kürt’ün ölümü gibi “faili meçhule” bırakıldı.
Hatun Alataş, ölümünün 12’nci yılında oğlu Metin Alataş’ı anlatarak, bir kez daha faillerin bulunmasını istedi.
ÇOBANLIKTAN GAZETECİLİĞE
Mardin’in Derik ilçesinden önce İzmir’in Turgutlu ilçesine, daha sonra siyasi nedenlerden dolayı Adana’ya yerleşen Hatun Alataş’ın üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Metin Alataş, ailesine ekonomik anlamda destek olabilmek için çobanlık yaptı, bağ ve bahçelerde çalıştı. Daha sonra Kürt özgürlük mücadelesinde yer alan Metin Alataş, 2000’li yılların başında gençlik çalışmalarına katıldı. Gençlik çalışmalarının hemen ardından PKK’ye katılmak için gittiği Mardin’de tutuklandı. 7 ay sonra serbest bırakılan Metin Alataş, tekrar Adana’ya geri dönerek bu sefer basın çalışmalarında yer aldı. 2005 yılında Azadiya Welat Gazetesi’nde dağıtımcı olarak çalışmaya başlayan Metin Alataş, 5 yıl sonra 4 Nisan 2010 yılında “kimliği belirsiz kişi veya kişilerce” katledildi.
İŞKENCE GÖRDÜ
“Çocuklarımdan en cesur olanıydı” şeklinde anlattığı oğlunun dağıttığı gazeteden dolayı tehdit edilmesine ve işkence görmesine rağmen geri adım atmadığını belirten Hatun Alataş, her fırsatta oğlunun cesaretinden ve kararlılığından söz etti.
ANNESİNE KÜSTÜ
Anne Alataş, gazete dağıttığı için oğlunun tehdit edildiği bir süreçte kendisine, “Çalışmalarına biraz ara ver” diye tavsiyede bulunduğunu anlatarak, “Bana küstü. ‘Ne öldürülmekten ne de tutuklanmaktan korkmuyorum. Çalışamama ara vermem’ dedi. Metin öldürülmeden önce sürekli tehdit ediliyordu. Hatta 2009 yılında gazete dağıtımı yaptığı sırada Toros marka bir araçtan inen birkaç kişi, Metinimin önünü kesip, onu dövmüşlerdi. Metin’in yüzü gözü mosmordu. O halini görmemem için birkaç gün eve gelmedi. Ben olayı televizyondan öğrendim. Birkaç gün sonra eve geldi, bana gülerek, ‘düşmandır’ dedi ve olayın üstünü kapattı. Yaşadığı olumsuzlukları benden gizlerdi” diye belirtti.
ANISINI ANLATTI  
Oğlunun çok sevilen biri olduğunu ifade eden anne Alataş, “Çünkü sadece bize değil, herkese elinden geldiğince yardım ediyordu. Hata ben bir gün Metin sen bu kadar çalışıyorsun ama hiç paran yok dedim. O da bana gülerek ‘Ana bu ay bana 9 lira para kaldı’, nedenini sorduğumda ‘çünkü ben yurtsever ailelerinden, bir de tutuklu ailelerinden gazete parası almaya utanıyorum. Ne kadar ısrar etseler de almıyorum. Onlardan almadığım için kendi cebimde gazeteye para yolluyorum’ dedi” sözleriyle oğluyla bir anısını anlattı.
SUÇ DUYURUSU 
Anne Alataş, oğlunun saldırıya uğradıktan sonra bir de ölümle tehdit edildiğini ve söz konusu tehdit ile saldırıya ilişkin Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, “Metin suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık önce olayın takipçisi olacağını söylemişti ama sonra olayın siyasi olduğunu anlayınca vazgeçti. Zaten birkaç ay sonra Metin’i öldürdüler” dedi.
‘KATİL POLİSTİR’
Oğlunun ölümüyle devlet yetkililerin yaptığı “intihar etti” açıklamalarına tepki gösteren anne Alataş, “Savcı birkaç kez bizi ifadeye çağırdı ve bize ‘düşmanınız var mı?’ diye sordu. Ama ben çok iyi biliyorum bizim düşmanımız onlardır. Oğlumu şehit eden bellidir. Onlara da ‘Siz oğlumu katlettiniz. Katil sizsiniz’ dedim. Oğlumun katili polistir, devlettir” ifadelerini kullandı.
Anne Alataş, ölünceye kadar bu davanın peşini bırakmayacağını söyledi.
DAHA GÜÇLÜ MÜCADELE 
Oğlundan sonra daha güçlü bir şekilde mücadele ettiğini söyleyen Alataş, mücadelesinin devam edeceğini kaydetti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum gününün yaklaştığını söyleyen Alataş, başta kadınlar olmak üzere herkesi Amara yürüyüşüne katılmaya çağırdı. Hatun Alataş, “Ne yaparlarsa yapsınlar ben mücadele içinde olacağım. Hiçbir şekilde pişman da değilim. Çünkü bizim gözümüz, bu mücadele ile açıldı. Bu da Öcalan sayesinde oldu. Biz kadınlar Serok sayesinde geliştik. Amara yürüyüşü için tüm kadınlara çağrı yapıyorum, herkes gelsin birlikte Amara’ya gidelim” diye konuştu. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ