Mardin Roj

OHAL Komisyonu İHD üyeliğini suç saydı

OHAL Komisyonu İHD üyeliğini suç saydı
  • 19 Ağustos 2021 11:59 | Son Güncellenme: 19 Ağustos 2021 12:35
OHAL İnceleme Komisyonu, KHK ile ihraç edildikten sonra göreve iade talebiyle başvuran sağlık çalışanı Selahattin Barınç’ın başvurusunu Kurdi-Der üyesi ve İHD yönetici olması gerekçeleriyle reddetti.
Başarısız kalan 15 Temmuz 2016 askeri kalkışmanın ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde kamuda çalışan yaklaşık 133 bin kişi Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edildi. Onlardan 126 bin 300’ü, görevlerine dönmek için OHAL İnceleme Komisyonu’na başvurdu. Başvuranlardan 108 bininin dosyası incelendi ve 12 bin 200 kişinin görevlerine dönmelerinin yolu açıldı. 96 bin kişinin başvurusu ise reddedildi.
Başvurusu reddedilenlerden biri Şırnak’ta yaşayan ve sağlık çalışanı olarak çalışırken ihraç edilen Selahattin Barınç.
Barınç’ın görevine iade edilme başvurusu yaptığı OHAL İnceleme Komisyonu, başvuruyu reddetti. Kararda öne sürülen gerekçeler arasında ise KHK ile kapatılan Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kurdi-Der) üyesi olması ve İnsan Hakları Derneği (İHD) yönetici olması yer aldı.
Komisyon, yargılandığı mahkemenin Barınç hakkında verdiği beraat kararını da tanımadı. 2015 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında öldürülen sağlık çalışanı Aziz Yural’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle Şırnak 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanan Barınç, beraat etmesine rağmen hakkında hazırlanan iddianamede öne sürülen iddialar OHAL Komisyonu’nun ret gerekçeşeri arasında yer verildi.
KOMİSYON’UN RET GEREKÇELERİ
OHAL Komisyonu’nun Barınç’ın görevine iade talebinin reddine ilişkin kararının değerlendirme bölümünde, yargılandığı davada beraat ettiği belirtmesine rağmen, kararın gerekçelerinde bu beraat kararına değinilmedi.
Komisyon, Barınç hakkındaki ret kararının gerekçelerini şöyle sıraladı:
*  “Başvurucunun PKK/KCK ‘ya aidiyeti, iltisaki veya irtibatı olduğu gerekçesi ile  kapatılan Dil Kültür Geliştirme Derneği’nde  üyelik kaydı, PKK/KCK’ya müzahir olduğu değerlendirilen İnsan Hakları Derneği Şırnak Şubesi’nde denetim kurulu yedek üyelik kaydının bulunması, şahsın mezkur örgütle irtibatını göstermektedir.
* Başvurucu hakkında terör örgütü propagandası yapma suçları kapsamında yürütülen dava dosyalarında yer alan ve bu kararın inceleme bölümünde belirtilen bilgi, belgeler ile tespit ve olgular, başvurucunun PKK/KCK ile irtibatını göstermektedir.
* Başvuru konusu dosya kapsamında elde edilen bilgi, belge ve tespitler birlikte değerlendirildiğinde; başvurucunun PKK/KCK örgütü ile iltisaklı derneklerde üyelik ve örgüte müzahir dernekte ise denetim kurulu yedek üyelik kaydının bulunduğu, başvurucu hakkında terör örgütü propagandası yapma suçları kapsamındaki dava dosyalarında yer alan bilgi ve belgeler ile inceleme bölümünde belirtilen diğer tespitler söz konusu örgütle irtibatını ortaya koymaktadır.
* Başvuruya ilişkin yapılan inceleme ve değerlendirmede; terör örgütleri ile Milli Güvenlik Kurulunca Devletin Milli Güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaki yahut bununla irtibatı olduğu gerekçesiyle kamu görevinden çıkarılan başvurucunun talebi yerinde görülmeyerek, 7075 Sayılı Kanunun 9’uncu Maddesi uyarınca başvurunun reddedilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.”
BARINÇ: OHAL KALKTI, KANUNLARI KALDI
Komisyon’un aldığı karara dair konuşan Barınç, İHD yöneticiliği ve Kurdi-Der üyeliğinin suç olarak kabul edilemeyeceğini ifade ederek, karara tepki gösterdi.
OHAL’in 8 Temmuz 2018’de kaldırılmasına rağmen uygulamalarının halen sürdüğünü söyleyen Barınç, hukukun olmadığı bir ülkede adaletten bahsetmenin trajikomik olduğunu ifade etti.
Barınç, “Birçok dosyadan beraat almama rağmen OHAL Komisyonu’nun zulmünden kurtulamadım. Bu hukuksuz bir durumdur, bunun takipçisi olacağız. Hukuki mücadelem devam edecek. Bugün Türkiye’nin en saygın kurumlarından bir tanesi İHD’dir. Benim üyeliğim hala aktif bir şekilde devam ediyor. Devran döndüğünde FETÖ’cüler gibi yine bu insanların başvuracağı yer de İHD olacaktır” dedi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ