Oğlunun cenazesini 5 yıldır arıyor

Oğlunun cenazesini 5 yıldır arıyor
  • 5 Ekim 2020 10:14

Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı sırasında yaşamını yitiren ve cenazesi bulunmayan Mehmet Temizer’in annesi Sakine Yıldırım, “5 yıldır oğlum için çalmadık kapı bırakmadım. Gittiğim tüm kapılar bir bir yüzüme kapandı” dedi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 29 Kasım 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı yaşamını yitirenlerden birisi de Mehmet Temizer’in ailesi, 5 yıldır cenazesini arıyor. Oğlunun yaşamını yitirdiğini haberlerden öğrenen anne Sakine Yıldırım, yasağın kaldırılmasının ardından Nusaybin’e giderek oğlunun cenazesini almak istediğini, ancak başvurduğu tüm devlet kurumlardan sonuç alamadığını söyledi.

YILLARDIR DNA SONUCU BEKLİYOR

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran anne Yıldırım, kendisinden DNA örneği istendiğini ve örnek vermesine rağmen yıllardır sonuçlanmadığını belirtti. En son Mardin Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüğünü dile getiren Yıldırım, savcının kendisine “Şimdi git, cenazen ne zaman çıkarsa, biz sana haber vereceğiz. Artık 20 yıl sonramı çıkar, yoksa 10 yıl sonramı çıkar bilemem” dediğini aktardı.

‘BU ZULMÜ YAPMAYIN’

5 yıldır oğlunun cenazesini arayan anne Yıldırım, Nusaybin’e her gittiğinde sokağa çıkma yasaklarının olduğu mahallelerde bu arayışını sürdürüyor. Oğlunun cenazesini bulana dek aramaya devam edeceğini ifade eden Yıldırım, “Benim gibi birçok aile var, onlarda kendi cenazesini arıyor. Bu zulmü artık bize yapmayın ve cenazelerimizi bize verin” dedi.

‘CENAZELER CEZALANDIRILMAZ’

Cenazenin verilmemesiyle hem cenazenin hem ailenin cezalandırıldığını söyleyen anne Yıldırım, “Oğlum bir suç işlemedi. Yalnızca kendi toprağını savundu. Kimseyi vurmadı, kendisine ve halkına yapılan zulmü kabul etmedi. Bu yüzden mücadele etti. Oğlum şimdi yok. Dünyanın hiçbir yerinde cenazeler cezalandırılmaz” ifadelerini kullandı.

‘KEMİKLERİNE KAVUŞAYIM’

Nusaybin’de, Cizre’de, Sur’da ve sokağa çıkma yasağının ilan edildiği diğer kentlerde yüzlerce insanın yaşamını yitirdiğini anımsatan Yıldırım, “Biz her seferinde gerek siyasi partilere, gerekse derneklere çağrı yapıyoruz. Ama bir sonuç çıkmıyor. Ben artık ne yapacağımı bilmiyorum. Oğlumun kemiklerini bir an önce bana versinler. Onu son bir kez göremedim, bari kemiklerine kavuşayım. Başka bir şey istemiyorum” diye seslendi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ