Oğlunun cenazesi kayıp, HDP önünde oturmaya zorlanıyor

Oğlunun cenazesi kayıp, HDP önünde oturmaya zorlanıyor
  • 9 Mart 2023 17:57

Efrîn’de hayatını kaybeden Dijwar Aydoğan’ın ailesi, süreklileşen tehditler üzerine suç duyurusunda bulundu. “HDP’nin önünde oturma” dayatmasına maruz kaldıklarını kaydeden anne Emine Aydoğan, oğlunun kayıp cenazesini istedi. 

 

 

 

Mêrdîn’in Stewrê (Savur) ilçesine bağlı kırsal Barman (Yeşilalan) Mahallesi’nde yaşayan Aydoğan ailesi, kendilerini istihbarat olarak tanıtan kişilerin baskı ve tacizlerine maruz kaldıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Türkiye’nin Efrîn’e dönük saldırılarında hayatını kaybeden YPG’li Dijwar Aydoğan’ın (Renas) ailesi olan Aydoğan ailesinin fertleri bir yılı aşkın bir süredir “istihbarat elemanı” olduklarını söyleyen kişilerin taleplerini kabul etmedikleri gerekçesiyle defalarca alıkonuldu.

 

 

 

58 yaşındaki baba Ramazan Aydoğan, 3 Mart günü tekrar kayıt dışı şekilde gözaltına alınarak, istihbarat elemanı olarak çalışması istenildi. Bunun üzerine 7 Mart’ta baba Ramazan ve anne Emine Aydoğan, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mêrdîn Şubesi’ne başvurdu.

 

 

 

NOTERE GİTTİĞİ SIRADA GÖZALTINA ALINDI

 

 

 

Hukuki destek için İHD avukatlarına vekalet vermek üzere notere giden Ramazan Aydoğan, Artuklu ilçesinde bulunan 2’nci Noter önünde yeniden aynı şahıslar tarafından gözaltına alındı. İHD avukatlarının müdahalesi sonucu Ramazan Aydoğan serbest kalırken, aile yaşadıklarına ilişkin suç duyurusunda bulundu.

 

 

 

Ramazan Aydoğan, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Karakolla başladı. Bismil istihbaratı ile devam etti. Stewrê Jandarma karakolu eklendi. Devlete çalışmamız, ajanlık yapmamız istenildi. Yapmamam durumunda öldürmekle tehdit ettiler. Elfan Karakolu’nda da aynı şekilde baskı gördüm. Ardından Mêrdîn istihbaratı ara ara beni gözaltına aldı.”

 

 

 

‘BİZE ÇALIŞACAKSIN’ BASKISI

 

 

 

Aydoğan her gözaltına alındığında ölümle tehdit edildiğini belirterek, şöyle devam etti: “7 Mart’ta notere gidiyordum, geldiler. ‘Neden cevap vermiyorsun’ diye sordular. Verecek cevabımın olmadığını söyledim. ‘Devlete neden çalışmıyorsun. Devlete hainlik yapıyorsun’ dediler. Biri isminin Hamza olduğunu, diğeri de Amedli ve isminin Şeyhmus olduğunu söyledi, Kürtçe konuşuyordu. Kendileriyle çalışmamı istediler. Arabamın eylemlerde kullanıldığını söylediler. Kendilerine çalışmamam durumunda arabayı da beni de yok edeceklerini söylediler. Arabamı sattım. Son gözaltımda da ‘seni çırılçıplak soyacağız. Depremden daha beterini senin başına getireceğiz. Ya bize çalışacaksın ya da yaşatmayacağız’ diye beni ölümle tehdit ettiler” diye anlattı.

 

 

 

HDP ÖNÜNDE OTURMAYA ZORLANIYOR

 

 

 

Anne Emine Aydoğan (50) da, sürekli taciz edildiklerini ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Örgütü binası önünde oturmaya zorlandıklarını dile getirerek, defalarca askeriye tarafından evlerine baskın yapıldığını söyledi. Aydoğan, “Oğlumun neden dağa çıktığını sordular. Ben de oğlumun onların uyguladığı baskılardan dolayı gittiğini söyledim. Diyarbakır’da HDP önüne giderek oturmamı istediler. Oturmayacağımı söyledim, hepimizi tarayacaklarını, evimize kimyasal atacaklarını söylediler. Oğlum kimsenin zoruyla gitmedi. Onların şiddetinden kaçıp gitti. Oğlumun gidişinin HDP ile alakası yok” dedi.

 

 

 

‘OĞLUMUN CENAZESİNİ İSTİYORUM’

 

 

 

Oğlunun 2019 yılında Efrîn’e dönük saldırılar sırasında hayatını kaybettiğini ve cenazesinin halen bulunamadığını kaydeden Aydoğan, “Ben onlardan oğlumun cenazesini istiyorum. Cenazesi kayıp, ortaya çıkarmalarını istiyorum” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ