Mardin Roj

Öcalan’ın doğum günü kutlanıyor

Öcalan’ın doğum günü kutlanıyor
  • 04 Nisan 2022

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 73’üncü yaş günü dolayısıyla Halfeti’de yapılan kutlamada konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Kürt halkının varlığı, bugün yeniden filizlendi. Kürtler bugün yeniden cihana geldi, bu yüzden tarihi ve kutlu bir gündür” dedi. 

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 73’üncü yaş günü dolayısıyla MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) öncülüğünde Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) katılımı ile Urfa’nın Halfeti ilçesinde kutlama yapıldı.

 

 

 

ENGELLEMELERE RAĞMEN KUTLAMA

 

 

 

Dün akşam saatlerinden bu yana kutlamaya katılmak isteyen yurttaşlar, engellemelere rağmen Halfeti-Birecik gişelerinde bir araya geldi. Amara yolunda bir araya gelen gruplar, “Rojbûna te pîroz be ey Serok Apo” sloganları eşliğinde halay çekti. Saatlerin ilerlemesiyle sayıları sürekli artan kitleye, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Sözcüsü Ebru Günay ve milletvekilleri de katıldı. Dört bir yandan yola koyulanların Halfeti girişine ulaşmasıyla, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğduğu Amara’ya doğru yürüyüşe geçmek istedi. Kitlenin yolu gişeler ile Halfeti Kavşağı arasında zırhlı araçlar, TOMA’lar ile yüzlerce çevik kuvvet polisi tarafından kesildi. Polisler valiliğin yasaklama kararını gerekçe göstererek, geçişe izin vermeyeceklerini belirtti. Polislerin engellemesine kitle, “Öcalan’sız dünyayı başınıza yıkarız” sloganlarıyla karşılık verdi.

 

 

 

ÖZTÜRK: KÜRTLERİN DOĞUM GÜNÜ

 

 

 

Engellemeye tepki gösteren halk, kutlamayı gişe girişlerinde yaptı. Şarkılar eşliğinde halay çekip slogan atan kitle, ardından aynı alanda açıklama yaptı. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Bugün 4 Nisan Kürtlerin doğuşunun günü. 2014’te Kürt Lideri Öcalan, bir açıklamasında şunu diyor: ‘Bu bir şahsın doğum günü değil, Kürt halkının doğum günüdür.’ Bu sebeple Kürt halkı doğum gününü kutluyor. Biz de bu sebeple Amara’ya gitmek istedik. Ancak bütün kuvvetleri ile dört bir tarafımızı sardılar. Buradan bir kez daha söylüyoruz. Kürt halkının kölelikten, ezilme ve asimilasyon politikalarından kurtulduğu gün 4 Nisan’dır. Biz de bu sebeple 4 Nisan’ı, Kürt halkının doğum günü olarak kabul ediyoruz” dedi.

 

 

 

‘KÜRTLER YENİDEN FİLİZLENDİ’

 

 

 

Öztürk, devamında şunları söyledi: “Bir kez daha söylüyoruz Kürt halkının varlığı, bugün Kürdistan coğrafyasında yeniden filizlendi. Kürtler bugün yeniden cihana geldi, bu yüzden tarihi ve kutlu bir gündür. Bu saldırılara karşı da şunu söylemek istiyoruz. Siz de kendi tekçi zihniyetinizin kölesisiniz. Sayın Öcalan sizi de o zihniyetten özgürleştirebilmek için İmralı’da 1999’dan beri fikri ve duruşu ile direniyor. Bir gün gelecek, 4 Nisan’ı demokrasi ve özgürlük için siz de kutlayacaksınız. 4 Nisan’ı özgür günlerde kutlamak dileğiyle.”

 

 

 

Kitle ardından çektiği halaylar eşliğinde sloganlar atarak kutlamayı sonlandırdı.

 

Bir kutlama da Öcalan’ın doğduğu Amara köyündeki evde yapıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 73’üncü yaş günü için yönünü Urfa’nın Halfeti ilçesi Amara (Ömerli) Mahallesi’ne çeviren yurttaşlar, Birecik-Halfeti otoban çıkışındaki gişelerde coşkuyla kutlama gerçekleştirdi. Yüzlerce asker ve zırhlı araçlarla kapatılan Amara’da da bir araya gelenler, Öcalan’ın doğduğu evde kutlama yaptı.

 

 

 

AMARA ABLUKA ALTINDA

 

 

 

4 Nisan için gelenleri karşılayan Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, doğum günü tebriklerini kabul etti. Öcalan’ın doğduğu evin avlusunda konuşan Ömer Öcalan, “4 Nisan’da Amara’dayız. Köyün etrafı abluka altına alınmış. Halkımızın Amara’ya geçmesine izin vermediler. Herkes bizimle Amara’ya gelmek istedi. Halk hukuksuz bir şekilde engellendi. Engellemeler kapımıza kadar dayandı” dedi.

 

 

 

‘HER KENTTE KUTLANMALI’

 

 

 

“Herkes kendi evinde, kentinde 4 Nisan’ı kutlayabilir” diyen Öcalan, şunları söyledi: “Bazen milyonlar, bazen 15 kişiyle burada olabiliriz. Köyün etrafını sarıyorlar ve misafirlerimizin gelişleri engelleniyor. Bir kez daha söylüyoruz: Sayın Öcalan’ın 73’üncü yıl dönümü kutlu olsun. Kürt sorunu Sayın Öcalan’ın muhataplığıyla çözülür. Doğru olan diyalog ve görüşmedir. Diyalog sağlanırsa, Türkiye’de onurlu bir barış olur.”

 

 

 

Yapılan konuşmanın ardından sanatçılar hep bir ağızdan “Ay dilbere” şarkısını seslendirerek, Öcalan’ın doğum gününü kutladı. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ