Mardin Roj

Öcalan’ın avukatlarından İmralı açıklaması

Öcalan’ın avukatlarından İmralı açıklaması
  • 13 Ocak 2021

İmralı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini raporlaştıran Asrın Hukuk Bürosu, 2020 yılında da tecridin derinleştiğini, bunun da “sistematik işkence” anlamına geldiğini belirterek,  hukukun tamamen ortadan kaldırıldığını kaydetti.  

Asrın Hukuk Bürosu, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bulunduğu İmralı cezaevinde son bir yılda yaşanan hak ihlali raporunu Taksim’de bulunan bürolarında açıkladı. Raporu açıklayan Öcalan’ın avukatlarından İbrahim Bilmez, 2020 yılının, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan müvekkilleri Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Veysi Aktaş ve Ömer Hayri Konar açısından avukat ile görüşme hakları, aile bireyleri ile görüşme hakları, telefon ile görüşme hakları ile mektup, faks ve her türlü iletişim aracılığı ile haberleşme hakları başta olmak üzere hukukun ortadan kaldırıldığı bir yıl olduğunu söyledi.
SİSTEMATİK İŞKENCE
Bu durumun bir veya birden fazla hak ihlalinden öte “sistematik işkence” anlamına geldiğini söyleyen Bilmez,  pandemi koşullarına rağmen “İşkence Yasağı”nın en yoğun ve en derin bir şekilde İmralı’da yaşandığını ifade etti. Bilmez, İmralı’nın, müvekkillerin maddi ve manevi bütünlüklerinin korunup korunmadığına yönelik şüphelerinin her geçen gün daha da arttığı bir alan haline getirildiğine işaret etti.
BAKANLIK AÇIKLADI
Öcalan’ın, 2019 yılında sınırlı bir zaman dilimi için bile olsa İmralı Cezaevi’nde avukatları ve ailesi ile görüşme imkanı bulduğunu anımsatan Bilmez, görüşleri ve değerlendirmelerinin de  kamuoyuna yansıdığını hatırlattı. Bilmez, “Açlık grevleri düzeyine varan toplumsal baskı İmralı tecridinin sınırlı olarak kırılmasına vesile olmuştu. Bu süreçte Sayın Öcalan’ın aile ve avukatları ile görüşmesine engel olarak gösterilen mahkeme kararı itiraz üzerine kaldırıldığı gibi bizzat Adalet Bakanı’nın kendisi avukat ve aile görüşmeleri önünde bir engel olmadığını ifade etmişti. Yine 2020 yılında raporu açıklanan CPT ziyareti de bu dönemde gerçekleşmişti” dedi.
5 GÖRÜŞME UMUT OLDU
2019 yılında gerçekleşen 5 avukat ve 3 aile görüşmesinde Öcalan’ın başta Kürt meselesinin çözümü olmak üzere Ortadoğu’nun demokratikleşmesi konusunda çözüm gücü ve etkisini bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Bilmez, “Bu durum, özellikle de son beş yılda bir çok felakete maruz kalan toplumun tüm kesimlerinde, Sayın Öcalan’ın ‘Yaşatma Siyaseti’ olarak tanımladığı anlayışın ve umudun büyümesine imkan sağlamıştı. Ancak 7 Ağustos 2019 tarihli avukat ve 11 Ağustos 2019 tarihli aile görüşmelerinden sonra 2019 yılında bir daha iletişim imkanı bulunmamıştır” ifadelerini kullandı.
AÇLIK GREVİ EYLEMLERİ
Bilmez, 15 Şubat 2020 tarihinde İmralı tecrit sisteminin boyutlarına dikkat çekmek ve 2019 yılında yaşanan tahribatların bir daha yaşanmaması için insan hakları, hukuk örgütleri ve siyasetçiler ile birlikte yetkilileri sorumluğa, kamuoyunu da duyarlı olmaya davet ettiklerini hatırlatan Bilmez, 2019 yılında İmralı tecrit sistemini protesto için dünyanın birçok yerinde üç bine aşkın kişinin açlık grevine girdiğini, bu eylemlerin de ölüm oruçlarına evirildiğini, 9 kişinin de protesto amacıyla hayatına son verdiğini anımsattı.
2020 sonunda yeniden açlık grevi eylemlerinin başladığını ifade eden Bilmez, Leyla Güven’in de bir kez daha tutuklandığına işaret etti. Uluslararası İmralı Heyeti’nin geçmiş yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da İmralı Adası’nda Sayın Öcalan ile görüşme yapabilmek için Adalet Bakanlığı’na başvurduğunu da aktaran Bilmez, heyetin aynı zamanda Asrın Hukuk Bürosunu da ziyaret edip İmralı sisteminin niteliği ile ilgili önemli tespitlerini kamuoyu ile paylaştığını aktardı.
ÖCALAN DÜNYA ÇÖZÜMÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR KİŞİ
“Saygın düşünce ve bilim insanları Melanie Gingel, Felix John Padel, JulieWard,SavanahTaj ve ÖgmundurJónasson’dan oluşan heyetin 17 Şubat 2020 tarihinde kamuoyu ile paylaştıkları tespitleri oldukça önemli olmuştur” diyen Bilmez, “İmralı hem bir baskı hem de demokrasi laboratuvarıdır. İmralı cezaevinde insan haklarının zerresinin olmaması ve tecrit bütün ülkedeki tutsakların koşullarını etkilemektedir. Aynı zamanda İmralı’nın Türkiye’nin her yerinde insan haklarının hayata geçirilmesinin laboratuvarı haline de gelmesi mümkündür. Ve sadece Türkiye’de de değil, çünkü Abdullah Öcalan’ın düşünceleri özellikle Orta Doğu’da ve genel olarak da dünyada çatışmaların çözümü için önem taşımaktadır” dedi.
SADECE 2 GÖRÜŞME YAPILDI 
2020 yılında İmralı Cezaevi’nde bulunan müvekkillerimiz dış dünya ile sadece 3 Mart’ta aile ziyareti ve 27 Nisan’da da telefon görüşmesi olmak üzere 2 defa temas kurabildiğinin aktaran Bilmez, bu görüşmelerin de öncekiler gibi yine olağanüstü koşullarda kamuoyunun kaygıları ve yoğun baskısı sonucu gerçekleştiğini ifade etti.
ÖCALAN: İLERDE NE OLACAĞINI BİLEMEM
3 Mart 2020 tarihinde gerçekleşen aile görüşü 27 Şubat tarihinde İmralı Adası’nda bir yangın olduğu haberinin ortaya çıkmasından sonra, 27 Nisan tarihli telefon görüşmesinin ise pandemi dolayısıyla İmralı Cezaevi’nde 21 yıl sonra ilk defa tanınan telefon hakkı kapsamında gerçekleştiğinin altını çizen Bilmez, “ 20 dakika ile sınırlanan telefon görüşmesi İmralı’da tutulan müvekkillerimiz ile sağlanan son temas niteliğindedir. Bu görüşmede Sayın Öcalan İmralı’daki öngörülemez durumu ‘Şuan iyiyim ilerde ne olacağını bilemem’ şeklinde ifade etmişti. Tüm kısıtlı koşullara rağmen Sayın Öcalan her iki görüşmede de toplumsal duyarlılığını ve öngörülerini imkan bulabildiği ölçüde ortaya koymuştur. Öngörülerinin ne kadar yerinde olduğu 2021 yılına girerken daha net ortaya çıkmaktadır” diye belirtti.
‘MASA İKİ AYAK ÜZERİNDE DURMAZ’
Bilmez, 3 Mart yapılan aile görüşmesinde Öcalan’ın “ Türkiye şimdi iki ayaklı masa üzerindedir; üçüncü ayak olmazsa çöker. Üçüncü ayak da Kürtlerdir. Masa iki ayak üzerinde durmaz ancak üçüncü ayak olursa durabilir. Kürtler olmazsa ayakta kalmaz. Onlar da biliyorlar. Ama kendilerine göre Kürt yaratmaya çalışıyorlar. O da olmadı, olmaz” şeklinde değerlendirme yaptığını söyledi. Öcalan’ın 27 Nisan’da kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı telefon görüşmesinde ise şunları ifade ettiğini belirtti:  “Kürdü kürde kırdırmaya çalışıyorlar. Bu politikadan Kürtlerin hiçbir kazanımı olmayacağı gibi, Türkiye halkının da çıkarı yoktur. Hiçbir siyasi yapı da Kürtler arası savaşı büyütürsek güçleniriz bize de devlet verirler yanılgısı içerisine girmemeli. Doğru ve kazandıracak olan hem halkların birbirine karşı hem de kendi içlerinde birliğidir. Mesajım herkes için geçerlidir. Bugün hem Kürtlerin hem de Ortadoğu’nun yeni bir savaşa ve daha fazla akacak kana ihtiyacı yoktur. Barışa ve birliğe ihtiyacı vardır. En büyük mesajım da gerçek anlamıyla Birlik ve Barıştır.”
TECRİT SÜRÜYOR
Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) 6-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye cezaevleri ziyareti kapsamında İmralı Cezaevi’ne yapmış olduğu ziyaretin ardından 5 Ağustos 2020 yılında açıkladığı rapora dikkati çeken Bilmez, CPT’nin bu ziyaretinde İmralı’daki sistemi ve tecridin kabul edilemez bir şekilde devam ettiğini net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.
CPT RAPORUNDAN KESİTLER
Bilmez CPT raporundaki ilgili kısımlar ise şu şekilde sıraladı:  “Sonuç olarak, tüm mahkumlar çoğu zaman hücrelerinde tecrit edilmiştir (hafta sonları günde 24 saat olmak üzere haftalık 168 saatten 159 saat). CPT’nin görüşüne göre, böyle bir durum kabul edilemez. 2016 ziyareti raporunda belirtildiği gibi, açık hava egzersizleri ve diğer organize etkinlikler sırasında mahkumların bir araya gelmesine ilişkin yukarıda belirtilen kısıtlamaların uygulanmasını haklı kılacak meşru bir güvenlik kaygısı olamaz. Komite, Türk makamlarını, İmralı Cezaevi’nde tutuklu olan tüm mahkumların günlük açık hava egzersizleri ve diğer hücre dışı etkinlikler sırasında birlikte olmalarına izin verilmesini sağlamak için daha fazla gecikmeden adımlar atmaya çağırmaktadır.
MEVZUAT DEĞİŞTİRİLMELİ
CPT, Türk makamlarını, 2013 ziyareti ile ilgili raporun 82 ila 84 üncü paragraflarında belirtilen ilkeler ışığında, Türk cezaevlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan mahkumlara uygulanan tutukluluk rejiminin tamamen revize edilmesini bir kez daha çağırmaktadır. Bu amaçla, ilgili mevzuat bu doğrultuda değiştirilmelidir.
AYLIK AÇIKLAMA YAPILMALI
CPT, Türk makamlarını İmralı Cezaevi’ndeki tüm mahkumların, istedikleri takdirde, yakınlarından ve avukatlarından etkili bir şekilde ziyaret alabilmelerini sağlamak için gerekli adımları atmaya çağırıyor. Bu amaçla, ‘disiplin’ nedenleriyle aile ziyaretlerini yasaklama uygulamasına son verilmelidir. Ayrıca Komite, Türk makamlarından İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan tüm mahkumların aile üyeleri ve avukat ziyaretleri hakkında aylık olarak açıklama yapmalarını talep etmektedir.”
CPT RAPORU ONAYLANDI
Bilmez, CPT’nin raporu üzerine 24 Kasım 2020 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Daimi Komitesi ve İzleme Komitesi’nin de İmralı’daki tecridin kaldırılmasını öngören raporu onayladığını kaydetti.
TÜRKİYE’NİN CEVABI YENİ YASAKLAR OLDU
CPT Raporu’na Türkiye’nin verdiği cevabın yeni yasaklama kararı olduğunu söyleyen Bilmez, raporun devamında şunları ifade eti:
“İmralı Cezaevi’nde avukat görüşmeleri en son 19 Nisan 2019 tarihli başvuruda resmi yasaklama kararı gerekçe gösterilerek engelleniyordu. Söz konusu gerekçe Bursa 1. İnfaz Hâkimliğinin 13.03.2019 tarihli engelleme kararıydı. Bu karar aynı zamanda İmralı Cezaevi’nde uygulanan avukat kısıtlaması açısından son karar niteliği de taşımaktaydı. 19 Nisan 2019’dan sonra gerçekleşen 5 avukat görüşmesi dışında yapılan avukat görüş başvurularına herhangi bir cevap verilmedi.
CEVAP VERİLMİYOR
Aile ve vasi görüş başvurularına ise 2019 yılında periyodik olarak kopyala yapıştır yöntemiyle çeşitli tarihlerdeki çeşitli disiplin kararları ile ret cevapları verilmekteydi. 2020 yılındaki ilk üç aile ve vasi görüş başvuruları da 2019 tarihli son disiplin karar gerekçesi ile engellendi. Aile ve vasi görüş başvurularına da 20.01.2020 tarihli başvurudan sonra herhangi cevap verilmediği gibi bu konuda bir karar da alınmadı.
3 AYRI KARAR 
CPT’nin yukarıda değindiğimiz raporundan sonra Eylül 2020’de aniden avukat, aile ve vasi ile görüşme hakkı ve telefon hakkı için üç ayrı karar tesis edildi.  7 Eylül tarihinde telefon ile görüşme hakkı 23 Eylül’de avukat 30 Eylül’de de aile ve vasi görüşmeleri ile ilgili kısıtlama kararları alındı. Böylelikle CPT raporuna karşı yasaklama kararları ile cevap verilmiş ve tecrit daha da derinleştirilmiştir.
KOPYALA YAPIŞTIR SİSTEMİ
2020 yılında İmralı Cezaevine yapılan avukat görüşme başvurularına 23 Eylül 2020 tarihine kadar hiçbir cevap verilmemiştir. Avukat görüş başvuruları 25 Eylül tarihinden sonra Bursa 2. İnfaz Hakimliği’nin 23.09.2020 tarihli 6 ay süre ile kısıtlama içeren karar gerekçesi ile engellenmiştir. Söz konusu karar; yukarıda da değindiğimiz 2019 ve öncesi Bursa İnfaz Hakimliği kısıtlama kararlarının tarih ve sayı numaraları değiştirilerek olduğu gibi kopyala-yapıştır şeklinde tesis edilmiştir.
ENGELLENEN HUKUK SİSTEMİDİR
Aile ve vasi görüş başvuruları açısından ise 2020 yılında, 20.01.2020 tarihine kadar ilk üç aile ve vasi görüşme başvurusu İmralı Cezaevi Disiplin Kurulu’nun 21.10.2019 tarihli kararı gerekçe gösterilerek engellendi. 25.01.2020 tarihli başvuru ile birlikte 04.12.2020 tarihine kadar başvurulara hiçbir cevap verilmedi. 04.12.2020 tarihinde İmralı Cezaevi Disiplin Kurulu’nun 30.09.2020 tarihli kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Bu kararın içeriği hakkında avukatlara henüz bir bilgi paylaşılmamıştır. Üstelik bu dönemde 30.09.2020 tarihinden 04.12.2020 tarihine kadar düzenli aile ve vasi görüşme başvuruları yapıldığı ve gerekçesiz engellemeden kaynaklı iki ayrı dava açıldığı halde bu bilgi paylaşılmamıştır. Disiplin kurulu kararı bilgisi ancak hukuki sürecin devam ettirilebilmesi için zorunlu olan sürenin bitiminden sonra paylaşılmıştır. Burada çok açık bir şekilde dosya avukatlardan gizlendiği gibi müvekkillerin etkili bir hukuk yoluna başvurmaları engellenmiştir.
96 KEZ AVUKATLAR ENGELLENDİ
2020 yılında yapılan 96 avukat görüş başvurusunun hiçbirine izin verilmemiştir. Bu başvuruların 68’ine cevap verilmemiş; 28 başvuru ise mahkeme kararı gerekçesiyle kabul edilmemiştir. 50 aile ve vasi görüş başvurusundan 40 başvuruya dönüş yapılmayıp 9 başvuru için disiplin kurulu kararı gerekçe gösterilmiştir. 1 aile başvurusu ise kabul edilmiştir.
TEDBİR TALEPLERİ RED EDİLDİ
Tüm dünyada yaşanmakta olan pandemi ile birlikte İmralı Cezaevi’ndeki müvekkillerimiz ile iletişim kurulması daha da önemli bir hal almıştır. Avukatlar olarak müvekkiller ile yüz yüze görüşmenin yanı sıra telefon ile de iletişim sağlanması için yoğun başvurular yapılmıştır. Bu konuda AYM ve AİHM’e tedbir talepli başvurular yapılmış. Tedbir talepleri ret edilmiş ancak esasa ilişkin başvuru halen devam etmektedir.
21 YILDA BİR İLK
27 Nisan 2020 tarihinde İmralı Ada Cezaevi’nde ilk defa telefon hakkı kullandırılmıştır. Müvekkillerimizin aileleri ile 20 dakika ile sınırlı olan görüşme İmralı Cezaevi tarihi açısından bir ilk olmuştur. Ancak o tarihten sonra hiçbir iletişim sağlanamamıştır.
TELEFON İÇİN 39 BAŞVURU
2020 yılında avukat ile 65, aile ile 39 defa telefon ile görüşme hakkı kapsamında başvuru yapılmıştır. Avukat görüş başvurularından 37 başvuruya cevap verilmemiş, 28 başvuru ise mahkeme kararı gerekçesiyle ret edilmiştir. Aile ile telefon ile görüşme hakkı kapsamında yapılan 34 başvuruya cevap verilmemiş, 4 başvuru da mahkeme kararı gerekçesiyle ret edilmiştir. 27 Nisan tarihinde de bahse konu telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.
30 MEKTUP KAYIP
İletişim imkanlarının bu kadar kısıtlandığı koşullarda mektup ile iletişim için 2020 yılında yoğun bir çaba gösterilmiş ancak bu konuda da ciddi sorunlar yaşanmıştır. Çeşitli tarihlerde düzenli olarak avukatlar tarafından gönderilen toplam 30 mektubun akıbeti konusunda hiçbir bilgi bulunmamaktadır. İmralı Cezaevi’nden dışarıya mektup çıkması ise “mutlak bilgi yokluğu” politikası kapsamında mümkün olmamaktadır.
HUKUKSAL KARA DELİK
İmralı Cezaevi tam anlamıyla hukuksal bir kara delik niteliği taşımaktadır. Belirli periyotlarla yeni uygulamalar geliştirilmekte ancak bunların hiçbiri gerçek anlamda hukuksal denetime tabi tutulmamaktadır. Sözgelimi bir dönem görüşmeleri engellemek için keyfi bir şekilde üretilen gemi arızası ve hava muhalefeti gerekçeleri yerini kopyala yapıştır şeklinde türetilen disiplin kurulu ve mahkeme kararlarına devretmiştir.
BAŞVURULAR ENGELLENİYOR
Yerel mekanizmalarda genel olarak dosyaların içeriği avukatlardan kaçırılırken, son süreçte dosyalara dair karar numaraları ve tebligat tarihleri gibi temel bilgiler de avukatlardan gizlenmeye başlanmıştır. Öncesinde dosya içeriğine hakim olunmaksızın etkili başvurular yapılamayacağı beklentisiyle hareket edilirken gelinen aşamada konuya özgü başvuruların yapımının topyekun engellenmesi hedeflenmektedir. Fiziki olarak en üst raddede yürütülen mutlak tecridin sürekliliği devreye konan hukuksal tecrit ile sağlanmak istenmektedir.
AİHM KARARLARI
Sadece yerel merciler düzeyinde değil yüksek yargı ve denetim mekanizmaları düzeyinde de sürüncemede bırakma ya da hukuka aykırı bu sistemin denetim dışı bırakılması söz konusudur. Bu husus İmralı tecrit sisteminin hukuk dışı alan olarak uluslararası bir konsept dahilinde hayat bulduğu gerçeğini görünür kılmaktadır. AİHM birçok hak ihlalini tespit ettiği 12 Mayıs 2005 tarihli Büyük Daire kararında savunma hakkından mahrum olarak bağımsız ve tarafsız bir mahkemede yargılanmadığı tespitiyle Sayın Öcalan’ın ulusal mevzuat dahilinde yeniden yargılanmasını karar altına almıştır. Buna karşın ulusal mevzuatta mevcut olmayan “dosyanın açılması” şeklinde bir prosedür işletilerek AİHM kararının gereklerinden imtina edilmiş, yeniden yargılama gerçekleştirilmemiştir. İlk niteliği taşıyan bu uygulama karar sahibi AİHM ve kararın uygulanmasından sorumlu Bakanlar Komitesi tarafından kabul görmüştür. Hukuka aykırılık konusunda sağlanan bu uzlaşı güncel olarak birçok dosyada AİHM kararlarının hiçleştirilmesi arayışlarına zemin oluşturmuştur. Keza 18 Mart 2014 yılında AİHM tarafından içtihatlarına uygun olarak ‘Tahliye umudu olmaksızın ölünceye kadar cezaevinde tutulma’nın insan haklarına aykırı olduğu tespitinin gereklerine dair bir gelişme yaşanmamıştır. Ve bu durum Türk Ceza İnfaz Sistemi’nde sayıları binleri bulan yeni uygulamalar ortaya çıkmasına neden olmuştur.
TÜRKİYE’NİN HUKUK SİSTEMİ MENFİDİR 
Anayasa Mahkemesi tarafından Sayın Öcalan’ın kaleme aldığı kitabın yasaklanmasına ilişkin yapılan başvuruda esastan yapılan incelemede düşünce ve ifade hürriyetinin ihlali tespiti yapılmıştır. AYM’nin 25 Haziran 2014 tarihli bu kararına rağmen yerel merciler tekraren yasak kararları alma yoluna gitmiştir. AYM kararlarının yerel merciler için bağlayıcı olduğu ilkesini hükümsüz kılan bu uygulamalar gelinen aşamada birçok benzer uygulamayı beraberinde getirmiştir. Bu örneklemeler Sayın Öcalan’a özgü sessizlikle karşılanan uygulamaların İmralı’yla sınırlı kalmadığını, zaman içerisinde bütün Türkiye hukuk sistemini menfi olarak kapsadığını göstermektedir.
21 YILLIK KEYGİ UYGULAMA
Ayrıca tespiti yapılan ihlal kararlarına rağmen bunların giderimi yoluna gidilmemesinin yanı sıra başka diğer dosyaların da sürüncemede bırakılması yetkilileri hukuka aykırı davranmak konusunda daha da cesaretlendirmektedir. Sözgelimi halihazırda tecrit ile ilgili 2011 tarihli başvurunun AİHM tarafından sonuçlandırılmamış olması, bu duruma açık bir örnektir. CPT’nin yukarıda izah ettiğimiz raporlarına rağmen avukat ve aile ile görüştürmeme politikası da 21 yıldır keyfi bir şekilde devam etmektedir.
BAŞVURULAR
2020 yılında yerel mahkemelerde devam eden hukuksal süreçler haricinde İmralı Cezaevi’ndeki müvekkillerimizle ilgili AYM’ye 19, AİHM’e 1 başvuruda bulunulmuştur. 2020 sonu itibari ile AYM’de İmralı Cezaevi uygulamaları ile ilgili devam eden dosya sayısı 39, AİHM’de devam eden dosya sayısı da 7 olmuştur.  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi önünde de 2014 yılında AİHM’in ağırlaştırılmış İnfaz rejiminin işkence niteliğinde olduğu yönündeki kararının gereklerinin yerine getirilmemesi nedeniyle ilgili işlemlerin yapılması talebi devam etmektedir.
ULUSLARARASI HUKUKU YOK SAYILDI
İmralı Cezaevi, başka örneği olmayan uygulamalarıyla kendine özgü statüsünü devam ettirmektedir. İmralı tecrit ve işkence sistemi sadece Türk hukuk sistemi ile ilgili değil uluslararası hukuk sisteminin de hukuka aykırı uygulamaları ile şekillenmektedir. Avrupa Konseyi’ne sözleşmelerle bağlı olan Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin hukuksal mekanizmaları olan AİHM ve CPT kararlarını ve raporlarını yok sayması Avrupa Konseyi açısından da bir sorumluluk konusudur. Bu düzeyde tecrit ve işkence sisteminin inşa edilip geliştirilebilmesi ancak uluslararası kurumların onayı veya görmezden gelmesi ile mümkün olabilmektedir.
ORTAK YAŞAMIN ADRESİ: İMRALI
İmralı Sistemi hiç şüphesiz Kürt sorununun çözümü veya çözümsüzlüğü politikasının yansıması ile ilgilidir. Zira Ortadoğu’nun en yakıcı ve temel sorunlarından biri olarak Kürt sorununun demokratik zeminde çözülmesi, mevcut durumda savaş politikalarından çıkar sağlayan tüm güçleri rahatsız etmektedir. Sayın Öcalan yüzyıldır halkları birbirine kırdıran ulus-devlet gerilimine karşı demokratik ulus çözümünü inşa etmiş ve Kürt halkının komşu halklar ile birlikte, ortak coğrafyada yaşam projesi haline getirmiştir.
DEMOKRATİK ÇÖZÜM TECRİT EDİLİYOR 
Bu nedenle İmralı tecrit ve işkence sistemi Sayın Öcalan şahsında somutlaşan demokratik çözüm imkanının tecrit edilmesi anlamını taşımaktadır. Zira mutlak tecrit koşullarına rağmen Sayın Öcalan’ın söz konusu olan her fırsatta çözüm ihtimalini ısrarla büyütmeye çalıştığı yadsınamaz.Kendisiyle sağlanan her temas bu hususu defalarca teyit etmiştir.
HALKLAR ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYOR
2020 yılında yaşanan önemli bir gelişme de Uluslararası Öcalan’a Özgürlük İnsiyatifi tarafından 10 Ekim gününün ‘Küresel Öcalan’a Özgürlük Günü’ olarak kabul edilmesi olmuştur. Kürtler ve dostları dünyanın dört bir yanında Sayın Öcalan’a özgürlük talebini paylaşmıştır.
TECRİD SON BULMALI
İmralı tecrit sisteminin aşılması için, şüphesiz öncelikle her insanın sahip olduğu evrensel temel hakların tanınması, aile ve avukat görüşmelerinin sağlanması ve tecrit ile doğrudan ilişkili olan antidemokratik uygulamaların sonlandırılması gerekmektedir. Ancak sürekli olarak kendini güncelleyip üreten bu sistemin gerçekten aşılması, Sayın Öcalan ve kendisi ile bütünleşmiş Kürt halkının, diğer halklar ve insanlar gibi hukuki olarak eşit ve özgür olması ile mümkündür. Asrın Hukuk Bürosu olarak da duyarlı tüm kesimleri demokratik hukuk ve adalet mücadelesine katkı sunmaya çağırıyoruz.”
VOLTA’YA DİSİPLİN CEZASI
Açıklamanın ardından bir gazetecinin Öcalan’ın volta atmasının “örgütsel suç” olarak sayılıp 6 aylık görüşme yasağı getirilmesine dair soruya Bilmez , “Traji komik bir durumdur. Hukuku ayaklar altına almaktır. Buna yönelik gerekli yerlere başvurularımızı yaptık. Sayın Abdullah Öcalan zaten kısıtlı bir şekilde havalandırmaya çıkarılıyor. Havalandırmada spor ve satranç gibi aktiviteler yapıyor. Bunlardan birini volta atarak geçiriyorlar. Buna ceza veriliyor. Bu cezalar Türkiye’yi uluslararası arenada düşürmekten başka bir şey değildir” diye yanıt verdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ