Mardin Roj

Öcalan’ın avukatlarına ‘Öcalan’ın akıbetini sorma’ davası açıldı

Öcalan’ın avukatlarına ‘Öcalan’ın akıbetini sorma’ davası açıldı
  • 06 Ağustos 2021

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları hakkında 2012’de açılan soruşturma raftan indirildi. Avukatların müvekilleri için “Avukatları 300 gündür görüştürülmüyor” demesi suç sayıldı.

 

 

 

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Ali Maden, Baran Doğan, Cengiz Yürekli, İnan Akmeşe, Mahmut Taşçı ve Mehmet Selim Okçuoğlu hakkında 2012 yılında açılan soruşturma 2021’in başında raftan indirildi. Dosyanın raftan indirilmesi sonrası avukatlar savcılığa giderek ifade verdi. Alınan ifadelerin ardından savcılığın hazırladığı iddianame İstanbul 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında avukatlara “örgüt üyeliği” suçlaması yöneltilirken, avukatların Eylül ayında hakim karşısına çıkması bekleniyor.

 

 

 

AVUKATLIK MESLEĞİ SUÇ SAYILDI

 

 

 

Öcalan ile yapılan avukat görüşmelerinin suç unsuru olarak gösterildiği iddianamede, avukatların kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmemeleri de suç unsuru olarak gösterildi. Avukatların meslekleri gereği tutukluların aileleri ile yaptıkları telefon görüşmeleri de suç sayıldı.

 

 

 

‘MÜVEKİLLİMİZ İLE GÖRÜŞTÜRÜLMÜYORUZ’ DEMEK SUÇ!

 

 

 

İddianamede en ilginç suçlama konusu ise avukatların basına verdikleri demeçlerde ve yapmış oldukları açıklamalarda “Öcalan’a Tecrit uygulanıyor” ve “Avukatları 300 gündür görüştürülmüyor” gibi söylemlerinin suç unsuru olarak gösterilmesi oldu. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ