Mardin Roj

Öcalan’a yeniden 6 aylık avukat görüş yasağı verildi

Öcalan’a yeniden 6 aylık avukat görüş yasağı verildi
  • 07 Mayıs 2022

Bir yılı aşkın süredir haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a, verilen 6 aylık avukat görüş yasağının süresi dolmadan, 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı daha verildi.

 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan bir yılı aşkın süredir haber alınmazken, Öcalan’a henüz verilen avukat görüş yasağının süresi dolmadan 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı daha verildi. 22 Nisan tarihinde avukat görüş yasağının süresi dolarken, avukatların Öcalan ile görüşme talebiyle Bursa İnfaz Hakimliği’ne 29 Nisan tarihinde yaptıkları başvuru, hakimlik tarafından reddedildi.

 

 

 

Reddedilme gerekçesi ise 13 Nisan tarihinde verilen 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağının olduğu öne sürüldü. Yasağın gerekçesi hakkında avukatlara herhangi bir bilgi verilmedi.

 

 

 

AVUKATLAR YASAĞA İTİRAZ ETTİ

 

 

 

Söz konusu yasak kararı 22 Nisan günü avukatlara bildirilmeden kesinleşirken, avukatlar 6 Mayıs günü Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvuru yaparak yasak kararına itiraz etti.

 

 

 

NE OLMUŞTU?

 

 

 

Öcalan’a 12 Ekim 2021 tarihinde Bursa İnfaz Hakimliği tarafından 6 aylık avukat görüş yasağı verilmişti. Asrın Hukuk Bürosu avukatları bu yasak kararını ise 22 Kasım 2021’de Abdullah Öcalan ve İmralı’da bulunan tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile “derhal görüşme” talebiyle Bursa İnfaz Hakimliği’ne yaptıkları başvuruya verilen yanıt sonucu öğrenebilmişti.

 

 

 

12 Ekim’de verilen avukat görüş yasağı 22 Nisan’da sona erdi. Yasak süresinin dolması üzerine avukatlar müvekkilleri ile görüşmek için yaptıkları başvurulara herhangi bir yanıt alamadı. Bunun üzerine avukatlar 29 Nisan günü bir kez daha Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu.

 

 

 

EN SON  2019’DA GÖRÜŞEBİLDİ

 

 

 

PKK Lideri, kardeşi Mehmet Öcalan ile en son 25 Mart 2021 tarihinde “kesintili” bir telefon görüşmesi yaptı, avukatlarıyla ise en son 7 Ağustos 2019 tarihinde görüşebildi.

 

 

 

3 AYLIK DİSİPLİN CEZASI

 

 

 

Öte yandan İmralı Disiplin Kurulu Başkanlığı da 3 Şubat 2022 tarihinde Abdullah Öcalan hakkında 3 ay aile ziyaretinden yoksun bırakılma kararı vermiş ve bu karar 21 Şubat’ta kesinleşmişti. Avukatlar disiplin cezası kararını  28 Mart’ta Bursa İnfaz Hakimliği’ne aile ziyaretleri önündeki hukuka aykırı tüm engellerin kaldırılması ve aile görüşünün yapılması talebiyle yaptıkları başvurunun reddedilmesi üzerine öğrenebilmişti. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ