Mardin Roj

Öcalan ile ilgili yeni gelişme: Ailesi görüşmeye gidecek mi?

Öcalan ile ilgili yeni gelişme: Ailesi görüşmeye gidecek mi?
  • 26 Haziran 2022 11:26
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a, disiplin cezası gerekçesiyle 31 Mayıs’ta 3 ay aile görüşü yasağı verildiği ortaya çıktı. 
Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’a 3 Şubat 2022’de disiplin cezası iddiasıyla verilen 3 aylık aile görüş yasağının sona ermesinin ardından, aile görüşünün sağlanması talebiyle Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu.
MA’dan Ergin Çağlar‘ın haberine göre; Avukatların 7 Haziran tarihinde yaptığı başvuruda, “Müvekkilleriyle bir an önce yüz yüze görüştürülmesini, İmralı Ada Hapishanesini Disiplin Kurulu ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından daha önce aile ve avukatlardan gizlenen yeni bir aile görüş yasağının olup olmadığını araştırılmasını ve varsa bu cezaların dayanaklarının taraflarına iletilmesi” talepleri yer aldı.
HAKİMLİK REDDETMİŞTİ
Hakimlik avukatların yaptığı başvuruya 8 Haziran’da verdiği yanıtta, disiplin cezasının süresinin dolmasına rağmen “disiplin cezalarının halen sürdüğü” gerekçesini göstererek, başvuruyu reddetti. Avukatlar, bunun üzerine 15 Haziran’da Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.
BİLİNMEYEN YENİ BİR CEZA DAHA 
Yapılan itiraza 23 Haziran’da cevap veren mahkeme, Öcalan ve diğer tutuklarla ilgili İmralı Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın 31 Mayıs’ta 3 aylık yeni bir disiplin cezasının verildiğini gerekçe göstererek, itirazı reddetti.
HABER ALAMAMA HALİ DEVAM EDİYOR
Asrın Hukuk Bürosu avukatları, müvekkilleriyle ilgili Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın verdiği bu disiplin cezalarının taraflarına iletilmemesinin hukuksuzluk olduğunu belirterek, bu tür cezalarla İmralı’dan haber almama halinin devam ettirilmeye çalışıldığını söyledi. Avukatlar hukuki başvurularını sürdüreceklerini ifade etti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ