Mardin Roj

Öcalan hakkında disiplin soruşturması nedeniyle iki yeni görüş yasağı

Öcalan hakkında disiplin soruşturması nedeniyle iki yeni görüş yasağı
  • 29 Kasım 2021

Asrın Hukuk Bürosu’nun “derhal görüşme” talebiyle Bursa İnfaz Hakimliği’ne yaptığı başvuru, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a verilen 6 aylık avukat ve 3 aylık aile görüş yasağı gerekçesiyle reddedildi. 

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile “derhal görüşme” talebiyle 22 Kasım’da Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvuru yaptı. Avukatlar, yaptığı başvuruda Öcalan ve diğer 3 müvekkillerinden 8 aydır haber alamadıklarını, yaşam ve sağlık durumları, tutulma koşulları, hukuki durumlar ve salgın gibi diğer tedbirlere dair hiçbir bilgiye sahip olmadıklarına dikkat çekti. Avukatlar, mahkemeden “haber alamama haline son verilmesi” ve müvekkilleriyle fiziki temas sağlanması talebinde bulundu.
6 AYLIK AVUKAT YASAĞI 
Aile ve avukatların başvurusunun reddedilmesiyle, Öcalan hakkında iki yeni görüş yasağı verildiği ortaya çıktı. Avukat görüş başvurusunu reddeden Bursa İnfaz Hakimliği, mahkemenin Öcalan hakkında 12 Ekim’de verdiği 6 aylık görüş yasağını gerekçe gösterdi.
3 AYLIK AİLE GÖRÜŞÜ YASAĞI
Hakimlik, aile görüşüne dair verdiği ret kararında ise İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nün Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın 18 Ağustos tarihli 3 ay süreyle “Ziyaretçi kabulünden yoksun bırakılma” kararını gerekçe olarak sundu.
GEREKÇE YOK!
Hakimlik, kararında 6 aylık avukat ve 3 aylık aile görüşünü engelleyen yasak kararlarına dair gerekçeye yer vermedi.
8 AYDIR BAŞVURULAR YANITSIZ
Öcalan’ın avukatlarından Rezan Sarıca ve Nevroz Uysal, müvekkilleriyle 8 yıl aradan sonra 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebildi. Yine 22 yıldır İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan Öcalan, telefonla görüş hakkından ilk defa 27 Nisan 2020 tarihinde yararlandırıldı. Öcalan, sanal medyada yer alan kimi iddiaların ardından kamuoyunda kaygıların artması üzerine geçtiğimiz 25 Mart günü kardeşi Mehmet Öcalan’la yine telefonla görüşme gerçekleştirdi. Ancak Mehmet Öcalan, bu görüşmenin yarıda kesildiğini duyurdu. 25 Mart 2020’den bu yana aile ve avukatların Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı bütün başvurular ise yanıtsız bırakıldı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ