O kadar yolsuzluktan sonra Mardin’e geldi, yüzü bile kızarmadı

O kadar yolsuzluktan sonra Mardin’e geldi, yüzü bile kızarmadı
  • 11 Nisan 2022 19:53

Mardin’de kayyım Mustafa Yaman ile birlikte yolsuzluklar yaptığı için önce görevden alınan sonra bir süre tutuklu kalan dönemin Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Mardin’de gezmeye geldi, bir de fotoğraf paylaştı.

 

Mardin eski İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, bugün Mardin’e gelerek, Dara Antik Kenti, Ulu Cami ve çok sayıda tarihi yerde gezdi. Fotoğraf çeken Yakup Sarı bir de Twitter dan bu fotoğrafları paylaşarak “Teşehhüt miktarı Mardin’e uğradık. Tüm Mardinli dostlara selam” paylaşımı yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürü olduğu ve kayyım Mustafa Yaman tarafından İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı ile Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkalığı görevine atanan Yakup Sarı, paylaşımı yapınca akıllara isminin karıştığı yolsuzluklar geldi. Yüzü kızarmadan Mardin’de gezen ve paylaşım yapan Yakup Sarı, Mardin’de olduğu dönem 2019’da önce görevden alınarak, merkeze çekildi. Ardından Çorum İl Milli Eğitim Müdürü yapıldı.

 

Mardin’deki yolsuzluk dosyaları patlak verince Sarı, Çorum’daki görevinden de alındı. Sarı’nın, Mardin’de kayyım Mustafa Yaman döneminde “Zimmetine para geçirdiği” suçlamasıyla görevinden alındığı ortaya çıktı. Kayyım Mustafa Yaman gibi Çorum Osmancık nüfusuna kayıtlı olan Sarı’nın ismi, kayyım dönemine ilişkin başlatılan soruşturmalarda geçti.

 

Belediyedeki yolsuzluklara ilişkin açılan bir soruşturma kapsamında yargılanan kayyım Yaman’ın yeğeni Yunus Emre Akça ile kayyım tarafından Kent A.Ş.’de müdür yapılan polis memuru Ercan Uysaler, mahkeme savunmalarında Sarı hakkında, yolsuzluklarla ilgili itiraflarda bulundu.

 

Yaman’ın Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atandığı 2016 yılında beraberinde getirdiği Yakup Sarı’nın ismi, İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu için belediyenin organize ettiği program kapsamında yapılan ödemeyle de anıldı. Sarı, Hatipoğlu’na belediye kasasından 60 bin TL ödeme yaptığı faturalara rağmen kasadan yaklaşık 400 bin TL’yi usulsüz bir şekilde çıkarmakla da suçlanıyordu.

 

 

 

Sarı’nın müdürü olduğu dönemde inşa edilen İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasının yapım ihalesinde de vurgun yaptığı iddiaları kamuoyuna yansımıştı. Kayyım Yaman, Sarı’nın Kasım 2019’da görevden alınması üzerine ilgili bakanlık yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde kararın geri alınmasını istediği iddia edilmişti.

 

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü (MEM) bünyesinde 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen ihalelerin incelenmesi sonrası yolsuzluk yapıldığı tespiti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında da Yakup Sarı ve beraberindekiler 4 kişi tutuklanmıştı. Kısa süre tutuklu kalan Sarı ve beraberindekiler daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ