Mardin Roj

O.Ç.’ye tepkiler artıyor; ‘Tecavüz meşrulaştırılamaz!’

O.Ç.’ye tepkiler artıyor; ‘Tecavüz meşrulaştırılamaz!’
  • 20 Ocak 2021

Çocuğa tecavüz eden O.Ç’nun, ilk duruşmada tahliye edilmesine tepki gösteren abla Pervin Şişman, “Bu kararı kınıyoruz. Biz o kişi tekrar tutuklanana ve cezasını çekene kadar mücadele edeceğiz. Kardeşimin yaşadıklarının hesabını kim verecek?” diye sordu.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2019 yılında İsviçre’den tatil için Mardin’e gelen yeğeni olan çocuğa tecavüz eden O.Ç. , çocuğun durumu ablasına anlatmasının ardından, ablanın şikayeti sonucu gözaltına alınmıştı. Fail, emniyetteki ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. 2 ay sonra gelen Adli Tıp Raporu’nda, O.Ç.’nin odasında cinsel istismara ait örnekler tespit edildi. Bunun üzerine tekrar gözaltına alınan Osman Çur, 2020 Eylül ayında tutuklandı. Yaklaşık dört ay tutuklu kalan O.Ç. yargılandığı davanın 13 Ocak’taki ilk duruşmasında delillere ve savcının çocuk lehine mütalaa vermesine rağmen serbest bırakıldı.

O.Ç.’nin tüm delillere rağmen tahliye edilmesi ve cezaevi kapısında davullu zurnalı karşılanması tepki topladı.

Cinsel istismara maruz kalan çocuğun ablası Pervin Şişman, fail O.Ç.’nin serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Sessiz kalmamalıyız’

O.Ç.’nin “3 yıl önce de akrabası olan bir kadına tecavüz ettiğini ve ardından kaçırarak dini nikahla birlikte yaşamaya zorladığını ve bir çok suçtan dosyası olduğunu” belirten Pervin, “Adalet kime göre neye göre işliyor” diye sordu. Failin serbest bırakılması sonrası kardeşinin intihara kalkıştığını kaydeden Pervin, “Hala şoktayım. Biz adalete güvendik. Ancak güvenimizi kırdı. Verdikleri karar inanılmaz. Devlet, kendisinin çıkardığı raporlara rağmen nasıl olur da böylesi vicdan yakan bir karar verebilir? Çok üzgünüm. Beni verdiği kararla çok yıprattı. Çocuk istismarına karşı olmalı, yaşananlara sessiz kalmamalıyız. Bu kararı kınıyoruz. Biz o kişi tekrar tutuklanana ve cezasını çekene kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Hesabını kim verecek?’

“Kardeşimin yaşadıklarının hesabını kim verecek” diye soran Pervin, erkek şiddeti davalarında cezasızlık olduğu sürece erkeklerin güç alacağının altını çizdi. Pervin, “Artık böyle kişilerin sokakta dolaşmasına izin verilmemeli. Kapıda davulla zurnayla karşılanması bizi ne kadar yaraladı, kimse bilemez. Kardeşimin psikolojisi çok bozuldu. Her türlü desteği sağlıyoruz fakat bu kararla birlikte bir kez daha hayal kırıklığı yaşadık” dedi.

Jinnews

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ