Nusaybinliler; İnsan gibi yaşamak istiyoruz’

Nusaybinliler; İnsan gibi yaşamak istiyoruz’
  • 11 Ocak 2020 09:36 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 15:53

2015-2016 yılları arasında yaşanan çatışmalar sonrasında büyük bir yıkıma uğrayan Nusaybin’de her kış çekilen yol ve çamur çilesi bu sene de yağan yağmurlarla birlikte yeniden başladı. Nusaybinliler, hastalık ve çamurdan kurtulamadıklarını söylerken, Nusaybin Belediyesi’ne “Yolları yapın” çağrısı yaptı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları arasında yaşanan çatışmalardan sonra 6 mahalle kepçeler ile yerle bir edilirken, ilçede neredeyse bozulmayan sokak ve yol kalmadı. 4 yıldır ilk yağmurla birlikte her kışı çamur içinde geçiren ilçe halkı, 2020 yılını da çamurla karşıladı. Sokağa çıkma yasağı döneminde çatışmaların yaşandığı mahallelerle birlikte diğer mahallelerde de sokak araları çamurdan geçilmezken, evlerine gidene kadar parkurlardan geçtiklerini dile getiren yurttaşlar, soruna bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

‘Yasağın ilan edildiği yıldan bu yana bu haldeyiz’

Barış Mahallesi’nde oturan Türkiye Baysal, mahallelerinde her kış aynı eziyeti çektiklerini söyledi. Yağan ilk yağmurla birlikte kış boyu çamur içinde yaşadıklarını ifade eden Türkiye, “Buranın çamurunu görüyorsunuz. Çocuklarımız her sabah okula gidiyor. Sürekli çamur içinde kalıyoruz. Ana caddeye çıkana kadar başımıza her şey geliyor. Bu sokakları yapsınlar artık. Yasaktan sonra caddelere bir kere bile girmediler. Sadece çarşıda bulunan sokakları ve caddeleri yapıyorlar. Onun dışında mahallelerin arasına girip bu halk ne durumda diye sormuyorlar” diyerek tepki gösterdi.

‘Bilerek bize bu işkenceyi çektiriyorlar’

“Biz bu yolları kabul etmiyoruz. Yıllardır bu halde evden dışarı çıktığımızda artık önlem alarak çıkıyoruz” diyen Türkiye, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu durumda bile peşimizi bırakmıyorlar. Geliyorlar elektrikleri yer altına koyuyorlar. Ona da hizmet diyorlar. Tam ve gerçek bir hizmet yapsınlar. Belediye ne iş yapıyor? Buraların böyle olduğunu bizden iyi biliyorlar. Bilerek bize bu işkenceyi çektiriyorlar. Hizmet etsinler. Erdoğan daha bizden ne istiyor. Bu yollar yüzünden çekmediğimiz rezillik kalmadı. Evlerimizden çıkmak istemiyoruz.”

‘Bu durum yüzünden sürekli hastalanıyoruz’

Mahalle sakinlerinden Hatice Zengin ise, çamurlu yollara ilişkin tepkilerini şu sözlerle dile getirdi: “24 yıldır ben bu mahalledeyim. 4 yıldır da biz bu çamurun içinde yaşıyoruz. Yetkililer bizi böyle görmüyor mu görüyor. Ama bunu düzeltmek yerine her kış aynı şeyi yaşatıyorlar. Bu durumun içinde yaşıyoruz. Belediye gelip bu yolları görsün yapsın artık. Bize her türlü hakareti de yapıyorlar. Biz yapıyoruz onlar yıkıyor. Bu pislik yüzünden hastanelerden çıkamıyoruz. Ya çocuklarımız ya da biz sürekli hastalanıyoruz. Çamur içinde ölüyoruz. Yollarımızı yapın demekten yorulduk artık.”

‘İnsan gibi yaşamak istiyoruz’

Şerin Zengin de yaşam alanlarının düzenlenmemesine tepki gösterdi. Artık yolların yapılması çağrısında bulunan Şerin, “İnsan gibi yaşamak istiyoruz. Çocuklarımız artık okula gidemiyor. Her gün makine çalıştırıyoruz kirliler yüzünden. Başımıza getirmedikleri şey kalmadı” diye konuştu.

Jinnews

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ