Mardin Roj

Nusaybinliler ailece Kürt Dil Bayramı’na hazırlanıyorlar

Nusaybinliler ailece Kürt Dil Bayramı’na hazırlanıyorlar
  • 14 Mayıs 2021
Kürt Dil Bayramı’na hazırlanan Nusaybinli Koç ailesi, ailelere evlerinde Kürtçe konuşma çağrısında bulunurken, çocuklar için anadilde eğitimin zorunluluk olduğunu belirtti.   
Kürtçe Hawar Dergisi’nin 15 Mayıs 1932 yılında yayın hayatına başladığı ve 2006 yılından bu yana Kürtçenin önemine dikkat çekildiği bir gün olan Kürt Dil Bayramı için hazırlıklar yapılıyor.
Bölge kentlerinde yaşayan aileler koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında evde zaman geçirirken, daha fazla Kürtçe konuşmaya özen gösteriyor.
Koç ailesi de, Kürt dilinin yaşatılması için özel günlerde çeşitli etkinlikler yapıyor. 17 yıl İzmir’de yaşayan Koç ailesi, geçtiğimiz Mart ayında memleketleri Mardin’in Nusaybin ilçesine dönüş yaparak buraya yerleşti. Ailenin en büyüğü 9 yaşında olmak üzere 3 çocuğu var. Çocukların İzmir’de doğmasına rağmen ev içinde sadece Kürtçe konuşmasına özen gösteren aile, çocukların Türkçe öğrenmesini de okula başlayana kadar tercih etmedi.
Kürtçe şarkı ve ninniler eşliğinde büyüyen çocuklar, Kürt Dil Bayramı’nda taleplerini, hazırladıkları dövizlerle sosyal medya aracılığıyla dile getirmeye hazırlanıyor.
KÜRTÇE DÜŞÜNMELİ
Kürt Dil Bayramı’nı kutlayan baba Mazlum Koç, herkesin anadiline sahip çıkması gerektiğini dile getirerek, “Her insan anadilinde eğitim görmelidir. Anadilde eğitim bir gerekliliktir. Halkımız dili için çalışmalıdır. Bu yük anne ve babaların omuzundadır. O nedenle anne ve babalar çocuklarıyla kendi dillerinde konuşmalıdır. Kürtçe okumalı, Kürtçe düşünmelidir. Dilimiz varlığımız, dilimiz özgürlüğümüzdür. Yaşasın Kürt dili” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ