Nusaybinliler 12 can alan havanlar hakkında ne düşünüyor?

Nusaybinliler 12 can alan havanlar hakkında ne düşünüyor?
  • 12 Ekim 2019 21:56 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 18:38

Nusaybin’de şu ana kadar 12 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan havan ve roketlerin nereden geldiği tartışması sürüyor. Cenaze töreninde ve hastane önünde AKP ve devlet yetkililerine tepkilerini dile getiren kent halkı, ateşli silahların Türkiye tarafından atıldığı konusunda hemfikir.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı savaşın ardından Mardin’in Nusaybin ilçesine 4 gündür çok sayıda havan ve roket isabet etti. Şimdiye kadar 12 yurttaş hayatını kaybetti, 70’i aşkın kişinin yaralandığı saldırılarda, maddi zararlar da meydana geldi. Söz konusu roket ve havanların nereden geldiği tespit edilmedi. Hayatını kaybedenlerin cenaze törenlerinde, savaş kararı veren AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a tepki gösterildi.

QSD SÖZCÜSÜ YALANLADI

Kente düşen havan ve roketlere ilişkin açıklama yapan QSD Sözcüsü Kino Gabriel, Nusaybin’e düşen havan topları ile ilgilerinin olmadığını belirterek, 2014 yılında MİT, ordu ve hükümet temsilcilerine ait “karşı tarafta bir roket fırlatırız” ses kaydını hatırlattı. QSD sözcüsü Gabriel, “Dostlarımızdan önce düşmanlarımız da biliyor ki böylesi utanç verici uygulamalardan her zaman uzak durduk” vurgusunda bulundu.

NUSAYBİNLİLER: SORUMLU DEVLET

Yaşananlardan en çok olumsuz etkilenen Nusaybinliler ise, havan ve roketlerden Türkiye’yi sorumlu tutuyor. Dün 9 kişinin yaşamını yitirmesine ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan patlamada yakınlarını kaybedenler ve yurttaşlar, olay yerinde AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi. Olayın ardından hastane önünde toplanan yurttaşlar, Nusaybin İlçe Emniyet Müdürü, Mardin Valisi ve AKP Nusaybin İlçe Başkanı’nın hastane ziyaretinde bulunması sırasında tepkilerini göstermeye devam etti. “Katiller” diye seslenen yurttaşlar, yetkililerin açıklama yapmasına engel oldu.

‘KARŞI TARAFTAKİLER BİZİM İNSANIMIZ’

Kent halkı, havan ve mermilerin “kontra güçler” tarafından bilinçli bir şekilde kente atıldığını ve Türkiye’nin “savaş gerekçesi ve uluslararası kamuoyuna mağduriyet” yansıtmak amacıyla kenti hedef aldığını belirtiyor. Kamera karşısında konuşmaya çekinen birçok Nusaybinli, “Karşı taraftakiler bizim insanlarımız. Bize karşı böyle bir şey yapacaklarına inanmıyoruz” diye konuştu. QSD tarafından sivillerin bulunduğu alanın bombalanmasını “imkansız” bulan Nusaybinli bir başka yurttaş, “Devlet neden halkın ne yapması gerektiği konusunda bir şey söylemiyor. Sadece evlerimizin bodrum katlarına inmemiz isteniyor. Devlet bilmiyor mu bodrumların yetersiz olduğunu” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

‘BU SAVAŞI QSD BAŞLATMADI’

Kent halkının “gözden çıkarıldığını” düşünen bir başka yurttaş ise, 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağına dikkat çekerek, benzer durumların yaşandığını ifade etti. Yurttaş, “O zaman da Nusaybin halkı göçebe oldu şimdi de. Biz Kürt’üz. Kimsenin umurunda değil Kürtlerin ölmesi. Devlet çok umursasa idi, bunlar yaşanmazdı. QSD başlatmadı bu savaşı. Savaşı kim başlattı ise, sorumlusu odur. Onun çözüm bulması gerekiyor. Biz MİT’in ses kayıtlarından haberdar değil miyiz sanıyorlar” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ