Nusaybin’den Şenyaşar ailesine ziyaret: Cesaretli savcı yok

Nusaybin’den Şenyaşar ailesine ziyaret: Cesaretli savcı yok
  • 28 Nisan 2021 16:26
Adalet nöbetine Mardin ve Mersin’den yapılan ziyaretler sırasında konuşan Ferit Şenyaşar, hukuk devleti ilkesinin ihlal edildiğini belirterek, “3 insanımız katledildi. Bütün failler belirlendi, sırf milletvekili olduğu için dosyayı açacak cesaretli bir savcı yok” dedi. 
AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 51’inci gününde sürdürdükleri adalet nöbetine destek ve dayanışma ziyaretleri sürüyor. Mardin’den HDP Nusaybin İlçe Örgütü ve Barış Anneleri Meclisi ile Mersin Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Mersin şubeleri Şenyaşar ailesini ziyaret etti.
Nusaybin’den HDP İlçe Eşbaşkanları Hevidar Dinç ve Şiyar Koç ile yöneticileri, yerine kayyım atanan Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Ferhat Kut ve Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Emine Koç aileyi ziyaret etti. Anne Şenyaşar’a gül verilen ziyarette konuşan Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Ferhat Kut, “Hukuk yok. Gönlümüz sizinle, AKP-MHP iktidarından adalet ummak zor ama gelecekte bunlar gidince, adaletin yerini bulacağına dair umudumuz var. 40 milyon Kürt’ün gönlü sizinle. Hepimiz sizin davanızı takip ediyoruz ve takip etmeye devam edeceğiz. Size sabır diliyoruz. Her zaman sizin yanınızdayız” şeklinde konuştu.
‘ÖRNEK DURUŞ’
Saldırı sırasında yaşananları ve adalet arayışları boyunca yaşadıklarını anlatan anne Emine Şenyaşar, destek ve dayanışma çağrısını yineledi. Barış Annesi Emine Koç, dayanışmayı sürdüreceklerini söyledi.
HDP Nusaybin İlçe Eşbaşkanı Hevidar Dinç, “Talepleriniz yerinde talepler. Sizin buradaki duruşunuz herkese örnek. Çok büyük bir zulüm var, biz sizin yanındayız. Bütün hukukçular sizin için mücadele etmeli” şeklinde konuştu.
‘BÜYÜK HUKUKSUZLUK’
Aileyi ziyaret eden bir diğer heyette Mersin Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Hasan Keleşoğlu, ÖHD Mersin Şube Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız ve İHD Mersin Şube Sekreteri Battalgazi İnci yer aldı. Heyet, önce aile avukatı Hidayet Enmek’ten dava dosyasına ilişkin bilgi aldı. ÖHD Mersin Şubesi Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, dava sürecinin takipçisi olduklarını ifade ederek, “Haklı mücadelenizde gerek muhalefetin gerek sivil toplum kuruluşları sağduyulu olmalı. İlgili merciler görevlerini yerine getirmeli” dedi.
Mersin Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Hasan Keleşoğlu, “Aile ile dayanışma mesajını vermek için buradayız. Etkin bir soruşturmanın olması için hukuki olarak ne yapılması gerekirse yanınızdayız demek için geldik. Maalesef görebildiğimiz kadarıyla çok büyük bir hukuksuzluk söz konusu. Gerek verilen karar gerek devam eden soruşturma dosyası için yargıyı etkileme girişimleri söz konusu. Bütün demokratik kitlelerle birlikte sizin yanınızda olmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.
FERİT ŞENYAŞAR: FAİLLER BELLİ 
Heyete yaşadıklarına dair aktarımlarda bulunan Ferit Şenyaşar, “Hukuk devleti ilkesi bizim için tamamıyla ihlal edilmiştir. Olay iş yerimizden başladı ve hastanede devam etti. Katliamı yapanlar aynı kişiler olmasına rağmen hukuka aykırı şekilde dosya ikiye ayrıldı. Aynı gün gerçekleşen hastane katliamı dosyası açılmadı, biz onun açılmasını istiyoruz. 3 insanımız hastanede katledildi. Bütün failler belirlendi, sırf milletvekili olduğu için dosyayı açacak cesaretli bir savcı yok. Gizlilik kararının kalkması için başvuru yatık, 3 yıldır gizlilik kararının olmasını hukuka uygun buldular. Bir katliam var ortada ve faillerde belli buna rağmen bir dosya açılmıyor. Vicdanı olan herkes bu dosyaya sahip çıkmalı. Dayanışmalarınız bizim için değerlidir” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ