Nusaybin’deki polis şiddeti Meclise taşındı

Nusaybin’deki polis şiddeti Meclise taşındı
  • 6 Ocak 2023 17:58

HDP Mardin Milletvekilleri Pero Dündar ve Ebru Günay, Nusaybin’de biri çocuk 2 kişinin polisler tarafından sokak ortasında darp edilmesini Meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

HDP Mardin Milletvekilleri Pero Dündar ve Ebru Günay, Nusaybin’de biri çocuk 2 kişinin polisler tarafından sokak ortasında darp edilmesini Meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Pero Dündar soru önergesinde şunlara yer verdi:

” Türkiye’de neredeyse her gün kolluk güçleri tarafından yurttaşların şiddete maruz bırakıldığına dair bilgiler kamuoyunda ve basında sıkça yer bulmaktadır. Son günlerde özellikle Kürtlerin yoğun yaşadıkları illerde iyice artan kolluk şiddetinden yalnızca birkaç örneği şu şekilde sıralayabiliriz:

28 Aralık akşamı Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde GBT kontrolü yapan özel harekat polisleri E.E. isimli yurttaşı sokak ortasında darp ettiği görüntüler basına yansımıştır. E.E.’nin CİMER’e yaptığı şikayette polis şiddetinin gözaltına alındığı karakolda da devam ettiği aktarılmıştır.

30 Aralık akşamı yine Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde GBT kontrolü yapan çok sayıda polis bir yurttaşı darp etmiş yere yatırıp ters kelepçe takarak gözaltına almışlardır. Etrafta bulunan ve işkenceye tepki gösteren yurttaşlar da yine polis şiddetine maruz kalmıştır.

Son olarak Mardin’in Nusaybin ilçesinde yılbaşı gecesi, bir yakınlarının kına gecesinden dönen B.K (16) ve H.G. (18) isimli gençlerin yöresel kıyafet giydikleri gerekçesiyle zırhlı polis aracıyla önleri kesilmiş, özel harekat polisleri tarafından kafaları zırhlı araca vurulmak da dahil tekme ve yumruklarla gençler darp edilmişlerdir.

Pero Dündar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

“1.      İlgili şiddet eylemlerini işleyen kolluk görevlileri hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturmalar hangi aşamadadır?

2.      Yöresel kıyafet giyen gençlerin önü hangi gerekçeyle kesilmiştir? Yöresel kıyafet giymek bir suç unsuru mudur?

3.      Polis şiddetinin özellikle Kürtlerin yoğun yaşadıkları bölgelerde hızlı bir artış göstermesinin sebebi nedir? Merkezi bir karar neticesinde midir?

4.      Son bir yıl içerisinde kaç polis memuru hakkında şiddet ve kötü muamele sebebiyle soruşturma açılmıştır?”

Ebru Günay ise, soru önergesinde olaya dair;

“Mardin’in Nusaybin ilçesinde 31 Aralık 2022 tarihinde yöresel kıyafet giyen B.K. (16) ile Hüseyin G.’nin (18), bir yakınlarının kına gecesinden dönerken kendilerini durduran özel hareket polisleri tarafından darp edildikleri kamuoyuna yansımıştır. Saat 23.30 sularında yaşanan polis şiddeti, bir iş yerine ait güvenlik kamerasına yansımış ve görüntüler kamuoyunda büyük tepkilere sebep olmuştur.

Görüntülerde, iki gencin önünün sokaktan geçen zırhlı araç tarafından kesildiği, uzun namlulu silahlarla zırhlı araçtan inen 3 özel harekat polisinin, bir anda iki genci darp etmeye başladığı görülmektedir. Polisler, gençlerin kafalarını zırhlı araca vurarak, yumruk ve tekmelerle, yere yatırarak gençleri darp etmişlerdir. Bir polisin, yerde yatan gençlerden birinin kafasına şiddetli bir şekilde tekmeler savurduğu görülmektedir.

Gençler, giydikleri yöresel kıyafetlerden dolayı darp edildikleri gerekçesiyle polisler hakkında “nefret ve ayrımcılık”, “küfür ve hakaret”, “tehdit” suçlamalarıyla şikayetçi olmuşlardır” ifadelerini kullandı

Ebru Günay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

“1.      Nusaybin’de özel harekat polislerinin biri çocuk 2 kişiyi darp ettiği bilginiz dahilinde midir?

2.      Söz konusu olayla ilgili Bakanlık olarak herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturmanın detayları nelerdir?

3.      Biri çocuk 2 kişiyi darp eden özel harekat polisleri soruşturma tamamlanana ve gereken cezayı alana kadar görevden açığa alınmışlar mıdır?

4.      Kürt kentlerinde yaşanan polis şiddetinin son bulması, suç işleyen görevlilerin gereken cezaları almaları için üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirecek misiniz?

5.      Son bir yılda kaç kişi polis şiddetine maruz kalmıştır? Bu şiddet suçlarının kaçı üzerinde soruşturma başlatılmıştır?

6.      Son bir yılda darp, işkence, kötü muamele nedenleriyle hakkında şikâyette bulunulan kaç kolluk kuvveti mensubu bulunmaktadır?

7.      Güvenlik güçleri tarafından uygulanan darp, işkence, şiddet ve kötü muamelenin sona ermesi için alınan önlemler nelerdir?”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ