Nusaybin’deki konser engeli Bakan Soylu’ya soruldu

Nusaybin’deki konser engeli Bakan Soylu’ya soruldu
  • 18 Ocak 2023 10:15

Nusaybin’de sanatçı Kasım Taşdoğan’ın konserinin engellenmesi Meclis gündemine taşınırken, yaşananlar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soruldu. 

 

Nusaybin’de sanatçı Kasım Taşdoğan’ın konserinin engellemesi Meclis gündemine taşındı. HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, konserin engellemesine ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

Soru önergesinde Ebru Günay şunları  belirtti: “Mardin’in Nusaybin ilçesinde bir kafede Kürt sanatçı Kasım Taşdoğan’ın 13 Ocak 2023 tarihinde vereceği konserin Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü ve kayyım yönetimindeki Nusaybin Belediyesi zabıta ekiplerinin tehditleri sonucu iptal edildiği kamuoyuna yansımıştır. Edinilen bilgiye göre; konserden 2 saat önce iş yerine giden polisler ve zabıtalar, konserin yapılması durumunda müdahale edip, iş yerini mühürlemekle tehdit etmişlerdir. İptal edilen konser sebebiyle kamuoyunda tepkiler oluşmuş, bu durumun Kürt sanatçılara özel bir politika olarak yürütüldüğü belirtilmiştir.”

 

Ebru Günay şu soruların cevaplandırılmasını istedi;

 

“1- Kasım Taşdoğan’ın 13 Ocak’ta Nusaybin’de vereceği konserin iptal edilmesinin somut gerekçeleri nelerdir? Yapılan yasaklamalar Bakanlığınızın onayı ve bilgisi dahilinde midir?

 

2- Hazırlıkları aylar öncesinden yapılan konserin konsere 2 saat kala iptal edilmesi hukuki midir?

 

3- Kasım Taşdoğan’ın konseri Kürtçe şarkı söylediği için mi iptal edilmiştir?

 

4- Son iki yılda hukuksuz bir şekilde konseri iptal edilen kaç Kürt sanatçı bulunmaktadır?

 

5- Polis ve zabıtaların kafe sahiplerini tehdit ettikleri doğru mudur? Görevi kötüye kullanan bu görevliler hakkında gerekli işlem başlatılacak mıdır?

 

6- Müzik etkinliklerin ve konserlerin yasaklanması üzerine sanatçıların ve sanatseverlerin uğradığı mağduriyet ve oluşan zararlar ne şekilde karşılanacaktır?

 

7- Toplumsal kutuplaşmayı arttıran konser ve etkinlik iptalleri konusunda Bakanlığınızca alınacak önlemler var mıdır? Varsa nelerdir?”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ