Mardin Roj

Nusaybin’deki Kaya cinayetinde uzman çavuşa beraat, polisin kardeşine tahliye

Nusaybin’deki Kaya cinayetinde uzman çavuşa beraat, polisin kardeşine tahliye
  • 27 Aralık 2021

Nusaybin’de Mehmet Şirin Kaya’nın öldürülmesine ilişkin yargılamada uzman çavuş ve annesine verilen beraat kararı İstinaf Mahkemesi’nde onanırken, 18 yıl hapis cezası alan polis kardeşi Can Mete de tahliye ettirilerek, memurluğa iade edildi. 

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Stilîlê (Akarsu) Mahallesi’nde 26 Nisan 2019 tarihinde Mehmet Şirin Kaya (25) otomatik silahlarla öldürülmüştü. Kaya’nın öldürülmesine ilişkin 2015’te PKK tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırılar sonucu yaşamını yitiren Korucubaşı Medeni Konak’ın yakınları Uzman Çavuş Aleattin Konak, Mesude Konak, Yener Konak, Serhat Konak ile yine 2015’te PKK saldırısında hayatını kaybeden polis memuru Yakup Mete’nin kardeşi Can Mete tutuklanmıştı. Öldürülen Kaya’nın PKK’ye katılan yakınları olması nedeniyle sanıklar tarafından hedef alındığı belirlenirken, yapılan yargılamada 5 sanık “Kan gütme saiki ile öldürme”, “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma ve bulundurma” ile suçlandı.
UZMAN ÇAVUŞA BERAAT
Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tamamlanan yargılamada ele geçirilen ruhsatsız silahlara rağmen 5 sanık hakkında “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma ve bulundurma” suçlamasından beraat kararı verildi. Yine olay günü “operasyonda olduğunu” iddia eden ancak HTS kayıtları ile PTS kayıtlarında olay yerine yakın bir yerde olduğu tespit edilen Uzman Çavuş Aleattin Konak ve annesi hakkında “Öldürme” suçlamasından beraat kararı verildi. Mahkeme Kaya’nın öldürülmesine ilişkin Serhat ve Yener Konak hakkında “Ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası verirken, polis Yakup Mete’nin kardeşi Can Mete hakkında da, olay öncesi faillere Kaya hakkında bilgi vererek, cinayete “yardım ettiği” suçlaması ile 18 yıl hapis cezası verildi.
Yerel mahkemenin kararı her iki tarafından avukatları tarafından Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’ne taşındı. Ekim ayında kararını açıklayan mahkeme, avukatlara geç tebliğ ettiği için karar yeni ortaya çıktı. Mahkeme Aleattin Konak ve Mesude Konak hakkındaki beraat kararı ile Serhat ve Yener Konak hakkında verilen “Ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezasına dair kararları hukuka uygun buldu.
METE HAKKINDAKİ HÜKÜM BOZULDU
İstinaf Mahkemesi hayatını kaybeden polis memuru Yakup Mete’nin kardeşi Can Mete hakkındaki 18 yıl hapis cezası kararını bozdu. İstinaf, “Sanığın suça konu olaydaki hukuki durumunun tayin ve tespiti açısından tasarlama ve iştirak hükümlerinin tartışılması” gerektiğini belirterek, hükmün uygun olmadığı yönünde karar verdi. Sanık Can Mete hakkındaki hükmün bozulması yönünde karar verilerek, Ekim ayında tahliye edildi.
MEMURLUĞA GERİ DÖNDÜ
Can Mete’nin verilen karar üzerine yeniden yargılanması için dosya Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Hayatını kaybeden polis memurunun yakını olması sebebi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Nusaybin Mal Müdürlüğü’nde memur olarak görevlendirilen Mete, tahliyesinin ardından yargılaması devam etmesine rağmen görevine de iade edildi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ