Mardin Roj

Nusaybin’de yürüyüş: Bu kirli savaşı bitirin

Nusaybin’de yürüyüş: Bu kirli savaşı bitirin
  • 8 Mayıs 2022 16:19
Nusaybin’de AKP-KDP ortaklığında sürdürülen saldırıların protesto edildiği yürüyüşte, anneler “Bu kirli savaşı bitirin” diye seslendi.
Barış Anneleri Meclisi öncülüğünde, AKP-KDP işbirliğiyle Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla Mardin’in Nusaybin ilçesinde yürüyüş düzenlendi. Yenişehir Mahallesi’nde düzenlenen yürüyüşe, Şırnak, Batman, Mardin, Diyarbakır ve Siirt’ten çok sayıda anne ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Pero Dündar, Dersim Dağ, Nuran İmir, Ayşe Sürücü, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, hasta ve infazı yakılan tutukluların Adalet Nöbeti’nde olan yakınları katıldı. “Heta rojên azad ava bikin, emê tekoşîna xwe bidomînin” pankartının taşındığı yürüyüşte,
“Bijî berxwedana Zapê” ve “Bimre ixanet” sloganları atıldı.
BARZANİ AİLESİNE SESLENDİ
Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada konuşan Barış Anneleri Meclisi üyesi Besna Günay, tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlayarak, AKP-KDP’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılardaki işbirliğine tepki gösterdi. Barzani ailesine seslenen Günay, “Bu kirli savaşı bitirin. Bu halkı katletmekle, tutuklamakla bitiremezsiniz. Barzani bu kirli savaşı yürütüyor, utanmadan Kürt’üm diyor. Ayıptır, günahtır…” diye konuştu.
CENAZELERİN VERİLMEMESİ 
Xelîfan’da yaşamını yitiren 5 HPG’linin cenazelerinin ailelerine verilmediğini hatırlatan Günay, “Halk sokaklarda cenazelerini istiyor. Utan utan, bu annelerin cenazelerini ver. Anneler bayramda da Anneler Günü’nde de çocuklarının cenazelerini bekliyor. Anneler çocuklarını kucaklamak, çocuklarına sarılmak istiyor. Ama çocuklarımıza kavuşamıyoruz. Kürt karşıtlığından utanmıyor musun?” diyerek tepkisini gösterdi.
TUTUKLULARIN ÖLÜME TERK EDİLMESİ 
Hasta ve infazı yakılan tutukluların tahliye edilmemesine de tepki gösteren anne Günay, “Çocuklarımız zindanda ölüme terk ediliyor. Cezaevlerinden de çocuklarımızın cenazeleri çıkıyor. Biz barış anneleriyiz, akan kanın durmasını istiyoruz. Bu kan dursun artık, ölümler olmasın, cezaevlerinden cenazeler çıkmasın. Kimsenin ölmesini istemiyoruz. Bizler barış anneleri, birer canlı kalkan olarak, savaşın sona ermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Anneler, oturma eylemiyle açıklamayı sonlandırdı. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ