Mardin Roj

Nusaybin’de yaşamını yitiren Sincar’ın ailesi: Barış olsun, ölümlere yeter diyelim

Nusaybin’de yaşamını yitiren Sincar’ın ailesi: Barış olsun, ölümlere yeter diyelim
  • 20 Ekim 2019

Nusaybin’deki patlamada yaşamını yitiren Naif Sincar’ın oğlu İdris Sincar, “Bizim canımız yandı ama kardeşlik ve barış olsun istiyoruz. Ölümlere yeter diyelim artık” dedi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük 9 Ekim günü başlattığı askeri operasyon sonrası çatışmaların yaşandığı sınır kenti Mardin’in Nusaybin ilçesine 10-11 Ekim’de nereden geldiği belli olmayan havan mermileri isabet etmişti. 10 Ekim’de yaşanan patlamada Fatma Yıldız (47) ve çocukları Leyla Yıldız (16) ile Emine Yıldız (12), 11 Ekim’de yaşanan patlamada ise Hüseyin Çakır (48), Naif Sincar (68), Ahmet Delen (16), Orhan Doğan (30), Aytekin Eroğlu (35), Mehmet Şirin Demir (50), Hasan Muhammed (39) ve Dara Ali (17) yaşamını yitirmişti. Söz konusu patlamalarda 70’i aşkın da yurttaş yaralanmıştı.

Yaşamını yitiren 11 kişinin aileleri halen taziyeleri kabul etmeye devam ederken, yaralıların tedavileri de çeşitli hastanelerde devam ediyor.

Ayrıca yaşamını yitiren kimi isimlerin aileleri, ölümlerde ihmali olanların yargılanması için kentte incelemelerde bulunan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı’na (TOHAV) yetki verdi.

‘BAŞKA CANLAR YİTİRMEYELİM’

Yaşamını yitirenler arasında olan Naif Sincar’ın oğlu İdris Sincar, ölümlerin son bulmasını istedi. Babasının manavlık ve çiftçilik yaptığını aktaran oğul Sincar, “sevecen ve cana yakın” olarak bahsettiği babasından sonra artık kimsenin ölmemesini istedi. Babasının çevresi tarafından sevilen ve güvenilen bir kişi olduğunu kaydeden Sincar, “Babam çevresinde gönlü zengin bir insan olarak tanınıyordu. Başımız dik. Biz babamızı kaybettik. Biz istiyoruz ki başkalarını yitirmeyelim. İnsanlarımızın yüreği yanmasın. Anneler eşlerinden, çocuklar babalarından olmasın istiyoruz. Bizim canımız yandı ama kardeşlik olsun, barış olsun istiyoruz. Başka kimsenin canı yanmasın. Ölümlere yeter diyelim artık” diye konuştu.

‘SORUŞTURMAYI BEKLEYECEĞİZ’

Yaşanan patlamanın ardından babasının sivil bir araçla hastaneye götürüldüğünü kaydeden Sincar, kardeşinin hastaneye gittiğini ve geç saatlere kadar babasından haber alamadıklarını ekledi. Sincar, babasının ameliyata alındığını ve yaşamını yitirene kadar da kimsenin kendilerine haber vermediğini kaydetti. Sincar, yaşananlara dair yürütülecek soruşturmanın sonucunu bekleyeceklerini ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ