Mardin Roj

Nusaybin’de Ulusal Birlik çalışmalarının startı verildi

Nusaybin’de Ulusal Birlik çalışmalarının startı verildi
  • 16 Şubat 2021
DTK, DBP ve HDP heyeti Kürtler arasında Ulusal Birliğin sağlanması için başlattığı kampanyanın startını Nusaybin’de verdi.
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Kürt Ulusal Birliğine dikkat çekmek amacıyla başlatılan “Dem Dema Yekîtîya Netewî û Azadîye ye” programının bir hafta sürecek olan etkinliklerinin startını Mardin’in Nusaybin ilçesinde verdi.
DBP Eş Genel Başkanları Keskin Bayındır ve Saliha Aydeniz ile HDP milletvekilleri Pero Dündar ile Nuran İmir, il ve ilçe yöneticileri olmak üzere çok sayıda kişi etkinliğe katıldı.
Mardin ve Kızıltepe’den gelen çok sayıda HDP ve DBP’li yöneticinin ilçeye girişinde polis kontrol noktasında “Valiliğin aldığı eylem ve etkinlik yasağı” gerekçe gösterilerek, geçişlerine izin verilmedi. HDP İlçe binasının etrafı ise çevik kuvvet polisi tarafından abluka altındı.
İlçe binasında açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, bir hafta sürecek etkinliklerin startını başlattı.
ABLUKA
Polis ablukasına dikkati çeken Aydeniz, benzer uygulamanın birçok yerde karşı karşıya kaldıklarını söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile Türkiye’ye teslim edildiğini belirten Aydeniz, komploya karşı cezaevleri başta olmak üzere birçok yerde mücadele verildiğini dile getirdi. Ortadoğu ve Türkiye’de Kürtler olmadan siyasetin yapılamayacağına dikkati çeken Aydeniz, “Saldırıları bundan dolayı bu kadar büyütüyorlar. Demokrasiden bahsediyorlar ama demokrasiyi tüketiyorlar, Kürtlerin iradesine kayyım atıyorlar. AKP-MHP iktidarı faşist bir yönetim kurmuş ve Kürt Sorunu’nun demokratik çözümüne yanaşmıyor” diye konuştu.
İmralı’da başlatılan tecridin cezaevlerine ve tüm topluma yayıldığını belirten Aydeniz, ekonomi ve toplumsal sorunlardan bahseden herkesin tecrit altına alındığını ifade etti. Garê’de yaşananları da değerlendiren Aydeniz, AKP-MHP’nin çaresiz kaldığını söyledi. Kürtlere dönük saldırgan tutum ile provokasyon yaratılmak istendiğini ifade eden Aydeniz, Garê’de yaşananlar karşısında iktidarın çaresizliğini Nusaybin’deki abluka ile gördüklerini söyledi.
ESNAF ZİYARETİ 
Açıklamanın ardından esnaf ziyareti yapmak isteyen heyet ile polis amirleri arasında bir süre tartışma yaşandı. Polis amirleri pandemi gerekçesi ile sadece eşbaşkanları ve milletvekilleri ile bir kısım yönetici dışında kimsenin esnaf ziyareti gerçekleştirmesine izin verilmeyeceğini belirtti. Yaşanan tartışmada eşbaşkan ve milletvekilleri kendilerinin engellenemeyeceğini dile getirirken, pandeminin bahane edildiğini ifade etti. Tartışmaların ardından heyet esnaf ziyaretini gerçekleştirdi. Esnaf ziyaretinin ardından heyet aile ziyaretlerinde bulundu. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ