Nusaybin’de tutuklanan Ildız’ın babasından infaz düzenlemesi tepkisi: Hesabını kim verecek

Nusaybin’de tutuklanan Ildız’ın babasından infaz düzenlemesi tepkisi: Hesabını kim verecek
  • 7 Nisan 2020 11:03

Meclis Genel Kurulu’nda bugün görüşülecek olan yeni infaz düzenlemesinin bu haliyle yasalaşması durumunda “insanlık suçu” işleneceğini söyleyen tutuklu yakınları, tasarının geri çekilmesini istedi.

Tutuklu ailelerinin gözü, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle AKP ve MHP tarafından hazırlanan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşüleceği Meclis Genel Kurulu’nda. Salgın tehdidinin cezaevlerinin kapısına dayanması nedeniyle hazırlanan bu yeni infaz düzenlemesinde, siyasetçiler, gazeteciler, avukatlar, öğrenciler, sivil toplum örgütü aktivistleri gibi düşünceleri nedeniyle tutuklu bulunan kesimler kapsam dışında tutuluyor.

Adalet Komisyonu’nda yine AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla bu haliyle kabul edilen düzenleme, bugün Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak. Muhalefet partileri bu haliyle düzenlemeye karşı çıkarken, temel talep, toplumun geniş bir kesimi tarafından destek verilen “İnfazda eşitlik” kampanyası doğrultusunda cezaevlerinin kapısının tümden açılması. Büyüyen salgın tehdidine karşı cezaevlerinde yeterli önlem alınmaması dolayısıyla kaygıları her geçen gün daha da artan tutuklu yakınları ise, devletin infazda eşitliği sağlamayarak, insanlık suçu işlediği görüşünde.

Hakkında hiçbir somut delil olmadan bir gizli tanık ifadesiyle 2018’de “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklanan 26 yaşındaki Serhat Bulut’a 3’ncü duruşmada 6 yıl 8 ay ceza aldı. İtirazda bulunduğu İstinaf Mahkemesi ise, verilen cezayı az bularak 7 yıl 8 aya çıkardı. Bunun üzerine Yargıtay’a başvurup, henüz dosyası görülmeyen Bulut, iki yıldır Urfa Hilvan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde. Annesi Aynete Bulut ise, adil yargılanmadığını söylediği oğlu için salgın yüzünden endişeli.

‘GECELERİ UYUYAMIYORUM’

Günlerdir yaşadığı kaygı ve korku nedeniyle uyuyamadığını dile getiren anne Bulut, “oğlu gibi binlerce insanın suçsuz yere cezaevinde tutulduğunu” ifade etti. Oğlunun cezaevindeki durumu kendisi üzülmesin diye anlatmadığını belirten anne, ancak son yaptıkları telefon görüşmesinde ısrarları üzerine oğlunun cezaevinde herhangi bir önlemin alınmadığını, kendi paralarıyla almak istedikleri temizlik malzemelerinin dahi verilmediğini söylediğini paylaştı. Anne Bulut, buna rağmen hazırlanan infaz düzenlemesinin siyasi tutukluları kapsamamasına öfkeli.

Bu haliyle insani ve hukuki olmadığını dile getirdiği infaz düzenlemesiyle düşülen hatadan vazgeçilmesini isteyen anne Bulut, “Oğlum gibi suçsuz yere yatan binlerce insan var. Çıkarılan yasa ile devletin bu hukuksuzluğa son vermesini istiyorum. Bu ayrımcı bir yasadır. Hukuk hiçbir zaman Kürtlerden yana olmadı. Görüyoruz ki hastalıkta da yine ayrımcılık ve adaletsizlik yapılıyor. Salgından kaynaklı çok tedirginim. Cezaevine dair bilgi alamıyorum. Bu da kaygılarımı artıyor. Bir an önce tüm siyasi tutukluların tahliye edilmesini istiyorum” diye seslendi.

HER İKİ OĞLU DA CEZAEVİNDE

İnfaz düzenlemesinde eşitlik uygulanmasını isteyenlerden biri de, iki oğlu da cezaevinde bulunan Nurettin Ildız. Babanın 2016 yılında Mardin Nusaybin ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında gizli tanık ifadeleri üzerine tutuklanıp, Mardin T Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan çocuklarından İbrahin’e (26) “örgüt üyesi” oldukları gerekçesiyle 45 yıl, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan Ali Haydar’a (30) ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

BİR KALIP SABUN 20 TL

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgının cezaevlerini tehdit etmesi nedeniyle aileler olarak tedirginlik içerisinde yaşadıklarını dile getiren baba Nurettin Ildız, telefonla görüştükleri çocuklarının kaldıkları cezaevlerinde önlemlerin alınmadığını kendileriyle paylaştığını anlattı.

Baba Ilgaz, her iki cezaevlerinde de tutuklulara eldiven ve maske verilmediğini, temizlik malzemelerinin fiyatının kat be kat arttığını, öyle ki Diyarbakır D Tipi’nde bir kalıp sabunun 20 TL’ye satıldığı kaydetti. Fırsatçılık olarak gördüğü bu duruma tepki gösteren baba Ildız, yeni infaz düzenlemesinden tüm tutukluların yararlandırılmasını istedi.

HESABINI KİM VERECEK?

Ildız, “Cezaevlerinde hiçbir önlem yok. Çocuklarımızın can güvenliği hükümetin elindedir. İnfaz düzenlemesi bu haliyle yasalaşırsa devlet, insanlık suçu işlemiş olur. Çocuklarımıza bir şey olursa hesabını kim verecek? Meclis’e getirilecek olan tasarının bir an önce geri çekilmesini ve eşit bir şekilde hayata geçirilmesini istiyorum” diye belirtti. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ