Mardin Roj

Nusaybin’de TOKİ’ler çileye döndü

Nusaybin’de TOKİ’ler çileye döndü
  • 21 Ekim 2020

Mardin’in Nusaybin İlçesinde TOKİ tarafından yapılan konutlardaki sıkıntılar vatandaşları canından bezdirdi.

TOKİ konutlarında bir çok asansör, çalışmıyor, bazı evlerin duvarlarına yapılan kapı PVS pencere ve kapılar bozuk. Çatılarda sorun olduğu için yağmur yağdığında evlerin içine sı sızıyor. Yaklaşık 15 gündür televizyonlar çekmediği için öğrenciler EBA tv’ den mahrum kalıyor. Sık sık yaşanan elektrik kesintileri eklenin de vatandaş ne yapacağını şaşırdı. Hiçbir yetkili bu sorunu çözüm bulamadığı için vatandaşlar yetkililerden yardım bekliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Nusaybin’de yapımı tamamlanan 12 etapta; 5 bin 51 adet konut, 498 adet dükkân, 5 adet cami, 4 adet taziye evi ve 3 adet okul inşaatı yapılarak geçtiğimiz yıl hak sahiplerine teslim edilmişti..

Asansörler bozuk

Site sakinlerinden Fatma Altıkardeş dairelerinde yaşanan sıkıntılar yüzünden zor günler geçirdiklerini belirterek, “ Kullanmadığımız asansöre yaklaşık olarak bin elli TL elektrik faturası çıkıyor. Bizler burada kendi imkânlarımızla açtırmaya çalıştırsak ta yapamayız. Çünkü bu asansörün tamiri için her daire başına iki bin lira düşmekte ve burada oturanların bunu karşılayacak durumu da yok. Bizler burada elimizden gelen çoğu masrafı karşılayıp apartmanımızı düzene sokmaya çalıştık. Bizlerin istediği yüklenici firmadan sorumlu kişilerin bizlere neden bir açıklama yapmıyor.”dedi.

Engelli annesini bahçeye indiremiyor

Site sakinlerinden Adnan Akyol ise, Apartmanda beşinci katta oturduklarını ifade ederek, “Asansörümüz çalışmadığından yürüyerek çıkıp inmek zorunda kalıyoruz. Evimizde bakmak ile hükümlü olduğumuz annemiz var. Kendisi yatalak ve hastaneye gitmesi bakımlarının yapılması gerekiyor. Fakat asansör sorunundan dolayı indiremiyoruz. Eşim ise kilosundan dolayı aşağı kolay kolay inip çıkamıyor. Benim de ayaklarımda bulunan ağrıdan dolayı bazen işe gitmekte bile zorlanıyorum. Bu sıkıntılar hala çözülmedi. Yetkililerden yardım bekliyoruz.” Şeklinde tepki gösterdi

Televizyon çekmiyor, çocuklarımız EBA’ya giremiyor

Bu yapılan binalarda insanlar çile çekmeye mahkum edildiğini kaydeden Ömer Kol, Yapılmayan asansörler yanı sıra, asansörlerin çevresine yapılan mermerler düşüyor. Allah korusun bu büyüklükte bir mermer parçası bir insanın başına düşse o insanın kurtulma ihtimali çok düşük. Kaç aydır çalışmayan asansörün elektrik faturasını ödemek zorunda kalıyoruz. Kazan dairesinde kazanlarımızı açmak istiyoruz. Fakat açamıyoruz izin almamız gerekiyor. Evlerin duvarlarına yapılan pvc pencere ve kapılar hep bozuk etrafında hava sızdırmaktadır. Çatılarımız deseniz bir yağmur yağdığında hepsi içeri su sızdırmakta. Yaklaşık 15 gündür televizyonlarımız çekmiyor ve çocuklarımız eba tvden mahrum kalıyor ve bizler bunu kimseye duyuramıyoruz. Burada bulunan şirket yetkilileri bizleri hep geçiştirmekte ve 15 gün olmasına rağmen hiçbir devlet yetkilisi çıkıp ta bu adamlardan hesap sormuyor.”dedi

Evleri Fareler bastı

Ömer Altıkardeş ise, Ben yaklaşık 3 aydır burada bulunmaktayım. 3 ay içerisinde evimde 2 fare yakaladım. Bu durumu gördükten hemen sonra kalkıp evin her köşesine zehirli buğday ve fare kapanları kurdum. Fakat bu farelerin evimize nerden girdiğini bilemiyoruz. Eşim ve çocuklarım korktukları için onlar annelerine gittiler. Ben ise evde bekçi gibi farelerin ortaya çıkmasını bekliyorum”

Her evde eksik malzeme bırakmışlar

Bir diğer bina sakini olan Yiğit Uç ise , 2016 yılından sonra evsiz kaldıklarını söyledi. Uç,” Bu evlerde belirli bir süreçte yapılmış ve teslim edilmiş. Fakat teslim edildiği halde bir sürü eksiği bulunmaktadır. Örneğin çatıdan başlayarak bodruma kadar ,kalorifer sisteminden su sistemine kadar kapılar pencereler de sıkıntı var. Çoğunluğunun anahtarları yok ve kırık. Devletin bizlerin rahatını düşünerek ödediği para karşısında yapılan bir işçilik yok. İnce işçilik yapılan her şeyde bir sıkıntı var. Çatı katımız en ufak bir yağmur yağmasında aşağı katlara su sızdırmakta öbür yandan lavabo ve banyolarda alt katlara su sızmaları oluyor, son olarak benim oturduğum evin duvarını yıktılar tamir etmek için fakat olup olmadığını bilmiyoruz. O duvarımı da berbat ettiler.

Evimin mutfak kapısı hala kırık vaziyette durmakta ve ben öyle teslim aldım. Devletimizin ödediği matrahın karşılığında bizlere süper lüks daire olması gerektiği yerde gelin görün ki basit bir işçilik le yapılan evler var. Apartman içerisin bulunan koridorların derzini bizler bina sakinleri kendi aramızda para toplayarak yaptırdık evlerimize su aktığı için bu evler kalorifer kazanlı sistemle ve doğalgazlı yapılan evlerdir fakat şu an kazanlarda eksi parçalar olduğundan teslim edilemiyor. Binalarımız sobayla yada elektrikli ısıtıcıyla ısınamayan binalardan oluşuyor. Bir an önce kalorifer sisteminin kurulup yakılması lazım çünkü önümüz kış, fakat bununla ilgili yönetimi bahane edip insanlara zorluk çıkarıyorlar yaklaşık 2 senedir inşa edilmelerine rağmen hiçbir gelişme yok.” Şeklinde konuştu

Çocuklarımız 15 gündür EBA TV’ye giremiyor

Evlerinde 15 gündür televizyon çekmediği için çocukları EBA TV den derslerini yapamadığını anlatan Uç, konuşmasına şöyle devam eti.” Kimse ilgilenmiyor. Şirketin buraya bıraktığı sözde sorumluya bir şey ilettiğimiz zaman bizi geçiştirmekten başka bir şey yapmıyor. Öte yandan telefonlarımızın da şebekeleri evin içerisinde çekmemektedir. Herkes telefonla konuşacağı zaman balkona çıkıp orda durmak zorunda kalıyor. Çocuklarımız canlı derslerini oradan bile takip edemiyor. Buda ne demektir insanların hiçbir sosyal hayatı yok ve bu hayat kısıtlanmış oluyor. Şu andan yapılan binalarımız dört duvardan ibaret hani başka bir şey yok.”şeklinde tepkini gösterdi

Dış cepheler dökülüyor bodrum ise haşere yuvası

Evlerin içerisinde bulunduğu kadar dışarısında da sıkıntıları bunduğunu dile getiren site sakinlerinden İdris Oğuz,” Bazı dairelerimizin yapılan balkon korkulukları yerinden oynamakta insanın boşluğuna gelip oraya yaslanması canından olması demektir. Bunun yanı sıra bahçeden oynayan çocuklarımız içinde büyük risk dış cephelerden büyük parçalar kopuk düşmektedir. Onlarda herkes için büyük bir tehlikeye davetiye çıkarmakta. Öte taraftan bodrum katına indiğimiz zaman bizleri fare böcek ve akreplerin karşıladığını görüyoruz bunlar bazen evlerimize kadar gelmekte dışarı çıksalar bizleri sokma gibi durumlarla da karşı karşıya kalıyoruz.”

Ağaçlar sepetleri ile dikilmiş

Oğuz,” Etrafta bulunan ağaçların hepsi solmuş ve ölmüş durumda idi bizler ne kadar bak sakta onlar gün geçtikçe daha da solmaktadır. Bunu merak eden bir bina sakini toprağı kazdığında buraya dikilen ağaçların sepetlerinden çıkartılmayarak direk oldukları gibi dikildiğini gördü. Bu durumu firma yetkilisine bildirince bizlere yönetim kurulmadığından bu durumda olduklarını söyledi. Şimdi sizlere soruyorum böyle dikilen ağaçlardan bizler geleceğimiz için nasıl yeşil bir hayat bırakacağız söylerimsiniz. Bizler buranın sakinleri olarak çevre ile ilgili bir konuya değinmek istiyoruz. Trilyonlarca para harcanan TOKİ de firmaların yaptığı hatalardan biri olan çevre kirliliği konusunda bilgi vermek istiyorum. Ben yaklaşık yedi aydır TOKİ de oturmaya başladım. Bu dönemde evlerimizin etrafında birçok enkaz bulunmaktadır. Özellikle ağaçlandırma da kuruyup solan ağaçlarımız var. Bunların nedeni ise firmaların diktiği ağaçlar altlarında bulunan plastik ler çıkarılmadan dikildiği için ağaçlarımız gelişip büyüyemiyor. Bizler bu konuyla ilgili ilk olarak bizlere evi teslim eden firmalarımıza başvurduk. Fakat onlardan her hangi bir sonuç alamadık bunu akabinde Mardin çevre ve şehircilik müdürlüğüne gittik. Fakat oradan da bir gelişme çıkmadı. Hep erteleyerek bizleri geçiştirmekteler. Kendi imkânlarımız ile belirli yerlerde düzenlemeler yaptık. Fakat birçok yerde eski enkazlarımız durmaktadır. Son olarak bizler buradan Sayın Valimize sesleniyoruz, mağdur olmuş bir halkız valimizden sadece bura gelip bizlerin durumunu yerinde görmesini istiyoruz.” diye konuştu. (Mardin Haber Gazetesi)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ