Nusaybin’de TJA ile kadın coşkusu

Nusaybin’de TJA ile kadın coşkusu
  • 29 Ekim 2020 20:53 | Son Güncellenme: 29 Ekim 2020 20:56

“Em Xwe Diparêzin” kampanyası kapsamında Mardin’e giden TJA aktivisti ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, iki köyde kadınlarla bir araya geldi, kampanyaya dair sohbet gerçekleştirdi.

Mardin’de Tevgera Jinên Azad (TJA)’nın “Em Xwe Diparêzin” (Kendimizi Savunuyoruz) kampanyası kapsamında köylerde kadınlar ziyaret edildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve TJA aktivisti Leyla Güven’in katıldığı buluşma, Nusaybin ilçesine bağlı Eskihisar (Marine) ve Akarsu (Stilile) köylerinde yapıldı.

HDP İl ve ilçe yönetiminde yer alan kadınlarla önce Eskihisar (Marine) köyüne giden Leyla Güven burada köydeki kadınlar tarafından zılgıtlar ve “ Jin Jiyan Azadî” sloganları eşliğinde karşılandı. Burada kadınlarla sohbet eden Leyla, kadınlarla kampanya gündemi üzerine konuştu. Çocuklarla da vakip geçiren Leyla, “Em Xwe Diparêzin” sloganları eşliğinde köyden ayrıldı.

Kadınlardan büyük ilgi

Ardından Kürt gazeteci Musa Anter’in (Apê Musa) köyü olan Akarsu’ya geçen kadınlar, burada da yoğun ilgi ile karşılandı. Esnafla selamlaşan Leyla, girdiği kıraathanelerde yürüttükleri kampanyayı anlattı. Buradan kadınların toplandığı parka geçen Leyla, kısa bir konuşma yaptı. Kürt halkının baskı altında olduğu bir süreçten geçildiğini dile getiren Leyla, “Kürt halkını bütün dünya tanıyor. Halkımız moralini bozmasın. Bütün cezaevlerinin kapılarını açacağız. Zaman birlik ve özgürlük zamanı. Biz Kürt kadınlar şimdi ‘Em Xwe Diparêzin’ kampanyası düzenliyoruz. Biz neye karşı kendimizi savunuyoruz? Peki Türk devletinin taciz ve tecavüz politikalarına karşı kendimizi savunuyoruz. Musa Orhan gibilere karşı kendimizi savunuyoruz. Toprağımız ve gençlerimiz üzerinde oyunlar oynanıyor. ‘Siyasete bulaşmasınlar, istedikleri her şeyi yapsınlar’ diyor” şeklinde konuştu.

‘Mücadeleye devam edeceğiz’

Kadınların var olan politikalara karşı her alanda mücadele ettiklerine vurgu yapan Leyla, “Bu topraklar üzerinde kadınların mutlu yaşamasına izin vermiyorlar. Buna karşı da biz toprağımız, bedenimiz ve kendimiz için, kendimizi savunmak için bu kampanyayı başlattık. Bize karşı yapılan bu saldırıları ve politikaları kabul etmiyoruz. Erkek-devlet şiddetine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar her alanda olmaya direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Konuşmanın ardından kadınlar yaşadıkları sorunlara, çözümlerine ve kampanyaya dair sohbet etti. Buluşma kadınların toplu fotoğraf çekimi ve “Jin jiyan azadî” sloganları eşliğinde sona erdi. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ