Mardin Roj

Nusaybin’de patlama: 8 ölü 35 yaralı

Nusaybin’de patlama: 8 ölü 35 yaralı
  • 12 Ekim 2019

Nusaybin’de akşam saatlerinde başlayan karşılıklı çatışmalar sırasında Yenituran Mahallesi Eski Hamam sokağına havan topları düştü. Çok sayıda eve isabet eden havan topları nedeniyle çok sayıda kişi ağır yaralandı. 8 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı operasyonun ardından akşam saatlerinde Qamislo tarafına obüslerle yoğun bombardıman başladı. Başlayan bombardımanla birlikte çatışmalar yaşanırken, Nusaybin Yenituran Mahallesi Eski Hamam sokağına havan topları düştü. Düşen havan topları birçok eve isabet ederken, patlama sonucu sokakta bulunan çok sayıda kişi yaralandı. Ambulansların sevk edildiği bölgede en az 35 yaralı olduğu belirtildi. Yaralılar ambulans ve sivil araçlarla Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Patlamada sokakta bulunan çok sayıda araç da kullanılamaz hale gelirken, hastaneye kaldırılan 8 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

HAYATINI KAYBEDENLER

Hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle: Hasan Demir, Hüseyin Çakır, Ahmet Delen, Naif Sincar, Mehmet Şirin Demir, Orhan Doğan, Suriyeli Dara Ali ve Hasan Muhammed.

Öte yandan, yaralanan kişilerin Mardin, Batman ve Diyarbakır’daki hastanelerde tedavileri sürüyor.

Patlamanın ardından birçok kişi evlerini terk etmeye başladı. Olayın yaşandığı bölgede bulunan evler boşaltılırken, yurttaşlar hükümete tepkilerini dile getirdi.

HALKTAN TEPKİ

Bu sırada yaralı yakınları hastane önlerine akın etti. Hastaneden herhangi bir bilgi alamayan kalabalıktan iktidarın savaş politikalarını protesto eden sesler yükseldi. Aileler kolluk kuvvetlerine tepki gösterirken, Nusaybin İlçe Emniyet Müdürü’nün çevresinde silahlı korumaları ile hastane önüne gelmesi tansiyonu daha da yükseltti. Kalabalık Emniyet Müdürü’nü yuhalayarak, “Katiller” diye tepki gösterdi.

Kimi yurttaşlar da yaşanan çatışmalara “artık yeter” diyerek, tepkisini dile getirdi. Yurttaşların hastane önündeki bekleyişi sürerken, bölgeye zırhlı araçlarla jandarma ekipleri sevk edildi.

Emniyet yetkililerine tepki gösteren yurttaşlar, daha sonra hastaneye gelen AKP Nusaybin İlçe Başkanı Mehmet Latif Özer’e tepki gösterdi. Özer’in açıklama yapmak istemesi üzerine halk büyük bir tepki gösterdi. Özer’in bunun üzerine hastaneye sığındı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ