Mardin Roj

Nusaybin’de ‘Öcalan’a özgürlük’ sloganları: Tecridi kıracağız

Nusaybin’de ‘Öcalan’a özgürlük’ sloganları: Tecridi kıracağız
  • 8 Mart 2022 17:07
Nusaybin’de “Bijî Serok Apo” sloganlarının yükseldiği 8 Mart şölende konuşan HDP’li Dilan Dirayet Taşdemir, “Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kıracağız” dedi.
Mardin Nusaybin ilçesinde kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla şölen düzenledi. Newroz alanında düzenlenen şölene, kadınlar ulusal kıyafetleri ile katıldı. Alana giren kadınlar, ellerinde “Jin jiyan azadî” yazılı flamalar ile “Uzayda ve her yerdeyiz. Erkek egemenliğini yeneceğiz”, “Dem dema xwedî derketina nîrxane”, “Hakikate yürüyen kadınlar sizin baskı ve işkencelerinize boyun eğmeyecek” ve “Bijî 8’ê Adarê, dem dema azadîya jinan e” dövizler taşıdı.
“Bijî berxwedana zindanan”, “Bijî Serok Apo”, “Bi can bi xwin em bi tere ne ey Serok” sloganlarıyla şölene katılan kadınlar, zılgıtlar eşliğinde halaya durdu. Saygı duruşuyla başlayan şölende, “Şehid namirin” sloganları atıldı.
SAVAŞ POLİTİKALARINA TEPKİ 
Barış Anneleri Meclisi Nusaybin Sözcüsü Perihan Altuğ, konuşmasında cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ile AKP iktidarının savaş politikalarına dikkat çekerek, “Biz anneler barış istiyoruz. Tutsakların özgürlüğünü istiyoruz. Bunun için de mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
KÜRT KADINLARI HER YERDE 
HDP’li Dilan Dirayet Taşdemir, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü ilan edilmesine kadar yaşanan süreci anlatırken, Newyork’ta kadınların yaktığı meşaleyi bugün Kürt kadınlarının alevlendirdiğini söyledi. Kürt kadınlarının mücadelesinin bugün dünyanın tamamına örnek olduğunu ifade eden Taşdemir, Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınların kadın merkezli yeni bir sistemi hayata geçirmek için mücadele ettiklerini dile getirerek, “Rojava kadınları bugün DAİŞ karanlığını yırtarak, kadın yaşamını inşa ediyor. Selam olsun onlara. Doğu’da kadınlar İran rejimine, Güney’de rejime karşı, burada erkek devlete karşı mücadele veriyor. Kürt kadınları her yerde erkek egemen rejime karşı mücadele veriyor. Hepsine selam olsun. Kürt kadınları güçlerini direnen kadınlardan, Garibe Gezer’den Deniz Poyraz’dan alıyor. Kürt kadınları direniyor. Her yerde direniyor” ifadelerini kullandı.
‘SEMRA GÜZEL KADINLARIN GERÇEKLİĞİDİR’
Cezaevlerinde de kadınların mücadele ettiklerini dile getiren Taşdemir, mahkeme salonlarında kadınların demokrasi, barış, özgürlük, Kürtlere ve Kürdistan’a statü istediklerini ifade etti. Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılmasına değinen Taşdemir, “Semra Güzel Kürt kadınlarının gerçekliğidir. Hepimizin gerçekliğidir” şeklinde konuştu.
‘İMRALI SİSTEMİNİ ORTADAN KALDIRIN’
AKP ve MHP iktidarının savaş politikalarına ısrar ettiğini dile getiren Taşdemir, savaştan en fazla kadınların etkilendiğini söyledi. Taşdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün bizi silmek isteyenler kendileri siliniyorlar. Bugün hepsi mafya ve çete oldu. Çeteler her yerde ülkeyi ellerine almışlar. Krizi hepimizi yaşamımızda görüyoruz. Bu krizin sebebi nedir? Sebebi bu hırsızlardır, bu çetelerdir.”
Taşdemir, Kürt sorununda çözüme işaret ederek, “Bugün yolu nedir? Kürtlerin iradesini kabul edeceksiniz. Kürtlerin dilini, kimliğini kabul edeceksiniz. Kayyım politikalarına son vereceksiniz. Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kıracağız. Sayın Öcalan’ı tuttuğunuz İmralı’yı ortadan kaldıracağız. Bunlar olmadıkça ülke düzelmez. Kürt kadınlarının dinlemeden sorunları çözemezsiniz” dedi.  (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ