Nusaybin’de Mehmet Şirin Kaya’yı öldüren uzman çavuştan ‘operasyondayım’ savunması

Nusaybin’de Mehmet Şirin Kaya’yı öldüren uzman çavuştan ‘operasyondayım’ savunması
  • 10 Şubat 2020 23:49 | Son Güncellenme: 10 Şubat 2020 23:50

Nusaybin’in Akarsu kırsal mahallesinde Mehmet Şirin Kaya’yı öldürmekten yargılanan Uzman Çavuş A. Konak, kendisini daha önce verdiği “operasyondaydım” ifadesiyle savundu. Dosyadaki diğer sanıklar ise, iki farklı mahkemede davalı oldukları Kaya ailesini tanımadıklarını ileri sürdü.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Akarsu (Stilîlê) kırsal mahallesinde, 26 Nisan 2019 tarihinde Mehmet Şirin Kaya’nın (25) otomatik silahlarla öldürülmesine ilişkin aralarında bir uzman çavuş ile 2015’te PKK tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırılar sonucu yaşamını yitiren Korucubaşı Medeni Konak ile polis memuru Yakup Mete’nin aile fertlerinin bulunduğu 5 kişinin yargılandığı davanın 5’inci duruşması görüldü. Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “tasarlayarak adam öldürme” suçundan yargılanan tutuklular Uzman Çavuş A. Konak, Y. Konak, S. Konak ve Mete’nin kardeşi C. Mete hazır edildi. Davanın tek tutuksuz yargılananı M. Konak ile sanık avukatları da salonda hazır bulundu. Duruşmayı, aile fertleri de izledi.

SAVCI TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINI İSTEDİ

Mahkeme heyetinin değiştiği duruşma kimlik tespitiyle başladı. Dosyaya gelen yeni evrakların okunmasının ardından, olay yerinde keşif yapıldığı belirtildi. Daha önce istenilen bilirkişi raporlarının ise, henüz dosyaya sunulmadığı kaydedildi. Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan müzekkereye cevap verilmediği gelen belgelerde görülürken, olayda kullanılan silahtan çıkan 22 adet mermi kovanına ilişkin raporun dosyaya konulduğu görüldü.

Ardından, iddia makamı sanıkların üzerine atılı suçun mahiyeti, dosyadaki mevcut delil durumunun göz önünde bulundurularak, tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar verilmesini talep etti.

DAVALI OLDUKLARI AİLEYİ TANIMADILAR!

Kaya ailesinin avukatlarının savunmalarının ardından, sanık savunmalarına geçildi. İlk olarak savunma yapan Uzman Çavuş A. Konak, önceki ifadelerini tekrarlayarak, olayla ilgisinin bulunmadığını iddia etti. A. Konak, ayrıca HTS ve PTS kayıtlarında olay yerinin yakınlarında olduğu tespit edilmesine rağmen, olay günü “operasyonda” olduğunda ısrar etti. Tahliyesini talep eden A. Konak, kendisine 37 askerin tanıklık yapabileceğini kaydetti. A.Konak’ın, “Bir askeri personel benim için kendini riske atmaz” sözü dikkat çekti.

Daha sonra savunma yapan Y. Konak ve S. Konak ile tutuksuz yargılanan M. Konak da, olayla ilgilerinin olmadığını iddia etti. Sanıklar, her iki aile arasında Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen darp davası ve Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sona ermiş olan cinayet davasına rağmen Kaya ailesini tanımadıklarını öne sürdü.

‘DEVLET MEMURU’ SAVUNMASI

Tutuklu sanık C. Mete ise, kendisini “devlet memuruyum” sözleri ile savundu. C. Mete, “Tanınmış bir aileyiz. Şehit ailesiyiz. Köylülerimiz abim şehit olunca bize yardımcı olmamıştır. Benim cinayet işlemem için bir sebep yoktur. Bu aileye elimden gelen yardımları yaptım. Muhtarın evinde konuştuk, barıştık. Neden böyle bir şeye kalkışayım? Annem babam mağdurdur. Yaşlıdır. Ben adaletinize güveniyorum” iddialarında bulundu.
Tutuklu sanıklar tahliye talebinde bulundu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Sanık avukatlarının savunmalarının ardından mahkeme duruşmaya ara verdi. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamı yönünde karar verdi. Mahkeme, tutuksuz yargılanan M. Konak’ın tutuklanması talebi ile sanığın duruşmalardan vareste tutulma talebini ise reddetti.

Mahkeme, ayrıca bilirkişi raporlarının dosyaya düşmesinin beklenmesine ve Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan müzekkerenin cevabının gönderilmesi için uyarı yapılmasını kararlaştırdı.

Duruşma 6 Nisan gününe ertelendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ