Mardin Roj

Nusaybin’de KESK eyleminde provokasyon girişimi

Nusaybin’de KESK eyleminde provokasyon girişimi
  • 20 Ekim 2019

Nusaybin’de İHA muhabirinin şikayeti üzerine açığa alınan iki öğretmene ilişkin açıklama yapmak isteyen KESK’lilerin eyleminde birçok suçtan sabıkası bulunan M.G. isimli şahıs provokasyon girişiminde bulundu. KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, savaşa, ranta, talana ve hırsızlar ordusuna karşı barıştan yana tavır almaya devam edeceklerini söyledi.

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırı sonrası Nusaybin’de yaşananlar ve iki öğretmenin İHA muhabirinin şikayeti üzerine açığa alınmasına ilişkin Barış Parkı’nda açıklama yaptı. “Ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” pankartın açıldığı eylemde KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, HDP Milletvekilleri Pero Dündar ve Ayşe Acar Başaran ile çok sayıda sivil toplum örgütü üyesi katıldı.

Eylem sırasında birçok adli suçtan sabıkası bulunan ve ilçede AKP ile MHP programlarına katılması ile bilinen M.G. isimli şahıs provokasyon girişiminde bulundu. Toplanan gruba küfür edip, hakaret savuran şahıs, grubun tepkisi üzerine polis tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.

Olay sonrası KESK Eş Başkanı Bozgeyik açıklama yaptı. Bozgeyik, “Emperyalistlerin Suriye’deki işgal sürecine son verilerek Suriye topraklarından çekilmesini ve Suriye halkının kendi gelecekleri için hazırlayacakları demokratik anayasa ile karar verilmesini istiyoruz. Bu savaş politikaları ne Türkiye halkının ne Nusaybin halkının ne de biz emekçilerin lehine bir süreç ortaya çıkarmamıştır. Bugün bir kez daha savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunacağımızı ifade ediyoruz. Bugün Ortadoğu’da ranta ve talana açılan sömürü politikalarıyla hırsızlar ordusu kurulmaya çalışılıyor. O yüzden emekçiler olarak barıştan, yaşamdan yana tavır alacağımızı söylüyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Mardin Emek ve Demokrasi Platformu adına da açıklama yapıldı. Açıklamadan sonra grup, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganıyla eylemi bitirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ