Mardin Roj

Nusaybin’de kayyım protesto edildi

Nusaybin’de kayyım protesto edildi
  • 20 Ağustos 2020 16:17

HDP’li belediyelere kayyım atanmasının yıldönümünde Nusaybin ve Mardin’de protesto eylemleri yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine 19 Ağustos 2019’da ikinci kez kayyım atanmasının birinci yılı nedeniyle Mardin ilçelerinde açıklama yapıldı. Açıklamalar ilçe binalarında yapıldı. Nusaybin’de yapılan açıklamayı yerine kayyım atanan Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Demire Nergiz yaptı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

“Değerli basın emekçileri ve kıymetli halkımız, bildiğiniz üzere 19 Ağustos tarihi Türkiye’nin darbeler ile dolu tarihine ikinci kayyım darbesi olarak geçmiştir. Devletin, Kürt halkının temsilcilerini yok saydığı ve Kürtlerin seçme ve seçilme hakkını tanımadığını bir kez daha göstermiştir. Kayyım darbesi bildiğiniz üzere 19 Ağustos 2019 tarihinde başlamadı. 2016 yılında da Devlet tarafından belediyelerimiz gasp edilmiş ve Belediye Eşbaşkanlarımız hukuksuz bir şekilde tutuklanmışlardır.
31 Mart 2019 seçimlerinde Eşbaşkanlar Av.Semire Nergiz ve Ferhat ve 28 meclis üyelerimiz ile beraber, Nusaybin halkı tarafından % 77,42 oy verilerek üzerimize bir sorumluluk yüklendi. Bu sorumluluğun gereği olarak göreve başladığımız ilk gün, karakola dönüştürülen ve halktan arındırılan belediye binalarını, halkımızın en rahat biçimde ulaşabileceği mekanlar haline getirdik. Toplumcu belediyecilik paradigmamız çerçevesinde, halkımız ile birlikte belediyeleri yönetmek her zaman önceliğimiz olmuştur.
Belediyemizin içerisinde geçirdiğimiz her gün aslında kayyım tahribatlarının, talanlarının ve rant odaklı yolsuzluklarının görülmesine vesile oldu. Yaratılan tahribatın düzeyi, belediye bütçelerinin tamamı aktarılsa bile onlarca yıl boyunca karşılanamayacak düzeyde idi. Belediyenin borçlarını kendimiz için bir bahane olarak görmeyip halkımız için hizmet üretebilme arayışına girdik. Belediye bütçesi için kaynak yaratma çabalarımız, Devlet kurum ve kuruluşları tarafından engellenmiştir. Devletin tüm kurumlarının kapıları HDP’li belediyelere kapalı hale getirilmiştir demek yanıltıcı olmayacaktır. Kayyım atanmadan önce de belediyeleri işlevsizleştirme ve etkisizleştirme politikası uygulanmak isteniyordu.
Toplumcu belediyecilik paradigmamızın bizlere yüklediği görev bilinciyle, yaratılan engellere rağmen, vakit kaybetmeden çalışmalarımızı ve projelerimizi hayata geçirmek için azami bir uğraş içerisine girdik. Bunun sonucunda da halkımız ile bir araya gelerek şeffaf belediyecilik anlayışı ile hareket ettik. İşte tam olarak bu yüzden, kapalı kapılar ardında ve halktan uzak siyaset yürütenler, belediyelerimizi kendilerine hedef olarak seçmişlerdir. Bunun sonucunda da Nusaybin halkının iradesi 17 Ekim tarihinde bir kez daha Devlet eliyle gasp edilmiştir.
Demokrasi düşmanı yaklaşımları ile ün kazanan AKP/MHP iktidarı, faşizmi kurumsallaştırmayı istemektedir. Bizler demokrasi, eşitlik ve özgürlük isteyen halklar olarak bu faşist anlayışa karşı direnişimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Belediye binalarını zorla gasp edebilirsiniz ama bu halkın iradesini asla ele geçiremezsiniz. Bu bilinçle, bizler Nusaybin ilçesinin tüm seçilmişleri olarak halkımızla beraber olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.
31 Mart 2019 seçimlerinden sonra devraldığımız Nusaybin Belediyesine dair bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz:
➢ Belediyeye 2016 yılında kayyım atandığında Belediyemizin borcu bulunmamakta ;Aksine Belediye kasasında 6.388.583.85 TL bulunmakta idi.
– 31 Mart 2019’da Belediyeyi devraldığımızda 16.04.2019 tarihi itibariyle 32.369.051 TL borç tespit ettik.Ancak zaman ilerledikçe ve biz çalışmaya devam ettikçe bu rakamın çok çok üstünde yeni borçlar da tespit edilmeye başlandı. Harcama rakamların büyüklüğü ,belediyemizin bütçesinin hizmet odaklı kullanılmamış olması ve usulsüzlüğü karşısında hem İçişleri Bakanlığından hem de Sayıştaydan inceleme ve tespit için için müfettiş talebinde bulunmamıza rağmen herhangi bir dönüş yapılmadı.
➢ 2019 yılında kayyıma dair varsa çarpıcı ilginç birkaç harcamayı paylaşmak gerekirse ;
Tablo heykel alımı 254.148.000
Tanıtma giderleri 1.480.213.000
Spor kluplerine maddi yardım 360.200.000
Emre Aydın konseri 172.044.000
Karakucak güreşleri 99.950.000
İş makinası kiralama 493.000.00
Taşıt kiralama 734.600.000
HÜRRİYET Gazetesi ilan bedeli 254.148.000

➢ 31 Mart 2019’dan kayyım atanan tarihe kadar toplumcu belediyecilik çalışmalarına dair örnekler
– Öncelikle mümkün olduğunca halkımızla beraber ,onların içinde hep birlikte çalışarak kayyım döneminde biriken sorunlarına ,birebir günlük ihtiyaç ve taleplerini dinleyerek çözüm üretmeye gayret gösterdik.özellikle halkımızın taleplerini ve önceliklerini kendimize rehber edinerek hangi hizmeti öncelediklerine bakarak faaliyet gerçekleştirdik. çözüm bekliyen acil ihtiyaçlardan yol vs. ihtiyaçların planlanması ve çözümü için harekete geçilmiştir.Yolların asfaltlanması ve parke döşenmesi için planlama yapılarak Midyat yolunun aciliyeti sebebiyle asfaltlanması yapılmış birçok mahallemizi sokaklarının parke döşemesi ile bağlantılı yolların asfaltlanması yapılmıştır.
– İhtiyaç sahiplerinin ücretsiz faydalanması için Kadın Emeği pazarımızdaki dükkanlarımızda ücretsiz halk giyim mağazası açılmıştır.
– Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak için kadınlar ve çocuklar için yüzme kursu açılmış ve 3000 çocuk ile 200 den fazla kadın yüzme öğrenmiş aynı zamanda sıcak yaz mevsiminde serinleme imkanı bulmuştur.
– 2019 yılında ilkokula başlayan 2400 çocuğumuza okul çantası ve kırtasiye hediye edilmiştir.Kırtasiyelerin bir kısmı belediyeyi devraldığımızda halkımıza ve dostlarımıza yaptığımız çağrı üzerine çiçek yerine alınan ve bize getirilen kırtasiye malzemesinden oluşmakta idi.
– Ekim ayında yapılan sınır dışı operasyon sonrasında meydana gelen ve halkımızın can kaybına yol açan patlamalardan sonra halkımızın yanında yer alarak yaşanan olumsuzluklara çözüm olmak adına hem teknik hem de insan kaynakları her yönüyle ihtiyaca cevap verebilecek donanıma sahip bir Kriz merkezi oluşturulmuştur.
– Halkımızın Doğduğu Yerde Doyması felsefesiyle oluşturmaya çalıştığımız istihdam proje ve kooperatif çalışmamız,gençlerimize,çocuklarımıza,yaşlılarımıza belediye bütçesinden hak ettikleri payın ve hizmetin üretimimni gerçekleştirme yönündeki çalışmalarımız, gibi diğer birçok çalışmamız ve planlamalarımız kayyım sebebiyle yarım kalmıştır.
– Nusaybinde yüksekokul açılması meselesini de anlatmadan geçmemek lazım.Belediyemiz ile Artuklu üniv. Rektörlüğü arasında prensipte anlaşmaya varmıştık.Konu ile ilgili protokoller hazırlanma aşamasında kayyım uygulaması sebebiyle gerçekleştirilemedi.

➢ Kayyım atanan tarihten 19 Ağustos 2020’ye kadar geçen zamanda kayyım faaliyetlerine baktığımızda herhangi bir çalışma yürütmedikleri, adeta şehrin kendi halinde kadere ter edildiği görülmektedir. Var olan ve hizmete dönüşmeyen belediye bütçesinin nasıl ,neye ve kimlere harcandığı konusu bilinmemektedir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ