Mardin Roj

Nusaybin’de kadınlar tacizci müdür yardımcısını protesto etti

Nusaybin’de kadınlar tacizci müdür yardımcısını protesto etti
  • 25 Aralık 2021
Nusaybin’de taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerine karşı yapılmak istenen eylem, polislerce engellenmek istendi. Engelleme girişimine kadınlar, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla cevap verdi. 
Mardin Şahmaran Kadın Platformu üyeleri, Nusaybin ilçesinde bir lisede öğrencilerin cinsel tacizde bulunulması ile kentte yaşanan tecavüz ve kadın cinayetlerine ilişkin ilçede bir araya geldi. Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu’na (KESK) ait Nusaybin temsilciliği önünde toplanan kadınlar, polisler tarafından çembere alındı. Mardin Valiliği tarafından alınan eylem ve etkinlik yasağı kararı gerekçesi ile açıklamaya izin verilmeyeceği belirtilince kadınlar ile polisler arasında tartışma yaşandı.
Kadınlar taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerine karşı yapılacak açıklamanın engellenmesini kabul etmediklerini belirtirken, polisler açıklamanın açık alanda yapılmasına izin vermeyerek müdahale edeceklerini belirtti. Bir süre devam eden tartışma sırasında polis amiri kadınlara “Bizi burada kadınlar ile karşı karşıya getirmeyin lütfen. Bunu zorlamayın” derken, kadınlar da karşı karşıya gelmek istemediklerini belirtti. Bu sırada çevrede toplanan yurttaşlara da polisler bağırarak, dağılmalarını isterken, devam eden tartışmada polisler kadınları “Sonuçları sizin yüzünüzden olur” diye tehdit etti.
‘EMNİYETİ PROTESTO EDİYORUZ’
Öğrencilerini taciz eden Müdür Yardımcısı Ahmet B.’nin tutuklandığını ve yargılamasının devam ettiğini belirterek, kadınların bu konuyu ajite ettiğini iddia eden polis amirine kadınlar, kadın cinayetleri, taciz ve tecavüze karşı mücadele ettiklerini söyleyerek cevap verdi. Devam eden tartışmada kadınlara açıklamaya izin vermeyeceklerini belirterek, “Bakın kadınsınız” diyen polis amirine kadınlar “Bizi yargılayacağınıza kadın katillerini yargılayın. Kadın konusunun siyaset üstü olduğunu hepimiz biliyoruz ve burada sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Buna neden engel olunuyor? Bu kadar taciz olaylarının arttığı bir dönemde biz neden açıklama yapamıyoruz? Biz emniyetin yaptığını protesto ediyoruz. Yaptığınızı kabul etmediğimizi, kadın kazanımlarına saldırıyı, tacizi, tecavüzü, kabul etmediğimizi buradan bir kez daha haykıralım. Ve sizin yaptığınız bu uygulama aynı zamanda kadınlara da bir saldırıdır” diye cevap verdi.
Kadınlar ardından alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı eşliğinde sendika binasına geçti. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ