Nusaybin’de hayatını kaybedenlerin acısı ilk günkü gibi taze

Nusaybin’de hayatını kaybedenlerin acısı ilk günkü gibi taze
  • 10 Ekim 2020 11:14 | Son Güncellenme: 10 Ekim 2020 11:16

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarının üzerinden bir yıl geçti. Savaştan etkilenen yerlerden biri olan Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan patlamalarda yaşamını yitirenlerden biri olan Dara Ali’nin annesi Meryem Ali, “Artık dünyaya barış ve huzur gelsin” dedi.

Türkiye’nin 9 Ekim 2019 tarihinde Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlattığı saldırılar sırasında sınır kentleri de havan toplarının hedefi oldu. Sınır hattında bulunan Mardin’in Nusaybin ilçesinde farklı tarihlerde yaşanan patlamalarda çok sayıda kişi yaralandı, 3’ü kadın 12 kişi yaşamını yitirdi. Yeni Turan Mahallesi Hamam Sokak’ta 11 Ekim 2019 günü yaşanan patlamada ise 9 kişi yaşamını yitirdi. Patlamada yaşamını yitirenlerden biri de 19 yaşındaki Dara Ali.

Yaralılara yardım etmek isterken yaşamını yitirdi

2014 yılında Suriye’deki savaş nedeniyle ailesi ile birlikte Nusaybin’e yerleşen Dara Ali, patlamanın yaşandığı sokağın bir sokak arkasında annesi ile birlikte yaşıyordu. Olay günü işten evine doğru giderken patlama sesiyle olay yerine giden Dara, ilk patlamada yaralananlara yardım etmek isterken, yaşanan ikinci patlamada yaşamını yitirdi.

‘Yaşamını yitirdiğini saatler sonra öğrendim’

Uzun yıllar çalışarak zorluklarla büyüttüğü Dara’nın hayatını kaybettiğini olaydan saatler sonra öğrenen anne Meryem Ali, o günü şu sözlerle anlattı: “Patlama sesini duyduktan sonra oğlumu aradım ama telefonunu açmadı. Ben de patlamadan birkaç saat sonra sürekli gittiği kahveye gidip oğlumu sordum. Bana ‘Sen otur, biz sana nerde olduğunu öğrenip geleceğiz’ dediler. Bir saat sonra döndüler. ‘Ne oldu?’ diye sordum ama cevap vermediler. Ardından beni hastaneye götürüp oğlumun kimliğini ve cenazesini gösterdiler.”

‘Acısı ilk günkü gibi taze’

Oğlunu gördüğünde ilk olarak “Dara’m sen buraya nasıl geldin?” sözlerinin dilinden döküldüğünü söyleyen Meryem, uzun süre yaşananlara inanamadığını ifade etti. Meryem, “Oğlumun acısı ilk günkü gibi taze. Çaresizlik kadar kötü bir şey yok. Bir yıl geçti ama benim için hala dün gibi. Oğlumu çok özlüyorum. Ben oğlumu çalışarak, günlük kazandığım 20 lirayla büyüttüm. Oğlum kendi topraklarında değil gurbette yaşamını yitirdi” dedi.

Savaşların sonucunda binlerce insanın yaşamını yitirdiğini ve insanların sevdiklerinden koparıldığını dile getiren Meryem, “Savaşla bir yere varılmaz. Onlarca suçsuz insan sokaktan geçerken yaşamını yitirdi. Kimse sevdiğini kaybetmek ya da ölmek istemez. Artık dünyaya barış ve huzur gelsin” diye konuştu. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ