Mardin Roj

Nusaybin’de 4 yıl önceki görüntüler gerekçe yapılarak 3 kadın tutuklandı

Nusaybin’de 4 yıl önceki görüntüler gerekçe yapılarak 3 kadın tutuklandı
  • 22 Kasım 2019

Nusaybin’de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan üç kadın dört yıl önce ilan edilen öz yönetimlerde çekilen bir görüntüde yer aldıkları gerekçesiyle tutuklandı. “Örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla tutuklanan kadınlar, dışında ilçede o günlerde çekilen görüntülerin yeniden incelenmeye başlandığı öğrenildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 16 Kasım’da yapılan ev baskınlarında Sunar Akbulut (55), Gürciye Salhan (50) ve Yıldız Kaya adında üç kadının 2015-2016 yılları arasında ilan edilen öz yönetim direnişlerinde hendeklerin kazıldığı mahallede görüntüleri olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Dördüncü yılına giren özyönetim süreçlerinde gözaltına alınan 3 kadın ifadeleri alındıktan iki gün sonra “Silahlı örgüte yardım yataklık” iddiasıyla tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

3 KADIN TUTUKLANDI

16 Kasım’da Selahattin Eyyübi Mahallesi’nde oturan Sunar Akbulut, Barış Mahallesi’nde evi bulunan Gürciye Salhan’ın evleri sabah saatlerinde polisler tarafından basıldı. Yapılan baskında gözaltına alınan kadınlar dosyanın Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıldığı gerekçesiyle Mardin’e götürüldü. İki gün boyunca gözaltında kalan kadınların dosyalarına gelen kısıtlılık kararının ardından ifadeleri alınan kadınların dört yıl önce öz yönetim olayları ile birlikte yaşanan olaylarda görüntüleri olduğu gerekçesiyle alındıkları öğrenildi.

GÖRÜNTÜLER YENİDEN İNCELEMEYE ALINMIŞ

Polislerin ifade sırasında hendek yapma görüntülerini gösterdiği kadınlar sokaktan geçtiklerini ve görüntülere o şekilde girdiklerini söyledi. Suçlamaları kabul etmeyen üç kadın olaylar esnasında Nusaybin’in her yerine hendeklerin kazıldığını ve o gün de yaralanan bir kadının evinden döndüklerini ifade etti. Kadınların alınan ifadesinden sonra görüntülerin delil olarak girdiği dosyada kadınlar “Silahlı örgüte yardım ve yataklık” gerekçesiyle 18 Kasım’da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kadınların tutuklanmasına avukatlar itirazda bulunurken, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından öz yönetim sürecinde bulunan bütün görüntü ve fotoğrafların yeniden araştırılmaya başlandığı öğrenildi.

Son olarak 65 yaşındaki Zeynep Konğ aynı gerekçeyle 21 Kasım’da evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Mardin’e götürülen Zeynep’in savcılık işlemleri sürüyor. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ