Mardin Roj

Nusaybin sınırından geçmek isteyenlere askerlerin ağır işkence yaptığı iddiası

Nusaybin sınırından geçmek isteyenlere askerlerin ağır işkence yaptığı iddiası
  • 08 Ağustos 2021

Qamişlo’dan Nusaybin’e geçtikleri sırada alıkonulan iki genç, askerlerin ağır işkencelerine maruz kaldığı iddia edildi. 

 

 

 

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Qamişlo kentinden dün gece saat 00.00 sıralarında Mardin’in Nusaybin ilçesine geçmeye çalışan 24 kişilik iki grubun askerlerin saldırısına uğradığı iddia edildi. Askerler tarafından alıkonulduğu iddia edilen Ê.Ê. (34) ve N.H. (14), askerlerin ağır işkencelerine maruz kaldığı öne sürüldü. İki kişi, daha sonra sınır duvarından atıldıklarını iddia etti.

 

 

 

Olayı Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) anlatan Ê.Ê., silahlı saldırının ardından alıkonulduklarını belirterek, en az 10 asker tarafından önce dövüldüklerini, daha sonra sopalar ve demir çubuklarla darp edildiklerini ifade etti. Gördükleri işkence sonucu baygınlık geçirdiklerini, daha sonra askerlerin soğuk suyla kendilerini uyandırdığını söyleyen Ê.Ê., vücutlarının birçok yerinde işkence izlerinin ve kırıkların olduğunu söyledi.

 

 

 

Ê.Ê., yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sınırı geçtikten sonra biraz yürüdük. Bize ateş attılar, bize doğru gelince yere yattık. İlk olarak 3-4 kişi bizi botlarla darp etti. Daha sonra bizi araca bindirip, karakola götürdüler. En az 10 asker etrafımızda toplandı, botlarla, hortumlarla, sopalarla, demir çubuklarla, 3 saat bizi darp ettiler. Her soru sorduklarında darp ediyorlardı. ‘Kürt’üm’ dedim, vurdular, arkadaşım ‘Arap’ım’ dedi, vurdular. İki kez baygınlık geçirdim. Kafamdan darbe yedim. Üstüme su dökerek uyandırdılar. Kolumda, sırtımda ağır yaralar aldım. Daha sonra 4-5 metre olan sınır duvarından attılar bizi.”

 

 

 

ANHA tarafından çekilen fotoğraf ve görüntülerde, 2 kişinin uğradıkları şiddet nedeniyle baş, göğüs ve kollarından yaralandığı, vücutlarının birçok yerinde demir çubuk izleri olduğu görüldü.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ