Mardin Roj

Nusaybin Newrozu coşkuyla kutlandı

Nusaybin Newrozu coşkuyla kutlandı
  • 21 Mart 2022 16:04

Nusaybin halkı yeşil, kırmızı ve sarı renkleriyle Newroz alanını hıncahınç doldurdu. Halk, polisin tüm provokasyonuna rağmen alanda şarkılarla, sloganlarla coşkulu kutlamayı sürdürdü. 

 

 

 

“Dem dema serkeftinê ye” şiarıyla Mardin’in Nusaybin ilçesinde Newroz kutlamalarına kadınlar yöresel kıyafetleriyle katılırken alana gelen halk ellerinde yeşil kırmızı ve sarı tülbentlerle renkli görüntüler verdi. Nusaybin halkı Newroz alanını doldururken, sık sık “Bijî Serok Apo”, “Newroz piroz be”, “Be Serok Jiyan na be”, “Şehît namirin”, “Bijî Kürdistan”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Bijî berxwadane zindana” ve “Jin Jiyan Azadî” sloganları attı. Atılan sloganların ardından polis gözaltı yapmak için Newroz alanına girdi. Gençlerin polise tepki göstermesi ve direnmesi üzerine polis alandan kaçmak zorunda kaldı.

 

 

 

Newroz kutlamaları devrim şehitlerine saygı duruşuyla başladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay ve Pero Dündar, HDP İl ve İlçe Eşbaşkanları, Barış Anneleri, Cezaevinde intihar edildiği öne sürülen Garibe Gezer’in annesi Halime Gezer ve Özgür Kadın Hareketi / Tevgera Jinên Azad (TJA) üyeleri de Newroz alanındaki yerini aldı.

 

 

 

Newroz ateşini HDP’li vekiller ve Barış Anneleri yaktı. Ateşin yakılmasıyla birlikte barış güvercinleri alanda uçuruldu.

 

 

 

Ardından konuşan Ebru Günay, Newrozun kar ve yağmura rağmen kutlandığını belirten Günay, Kürdistan’ın ve Kürtlerin saldırılara rağmen kazanacaklarını söyledi.

 

 

 

92 Newrozu’nu hatırlatan Günay, Newroz şehitlerinin özgürlük ve direniş sembolü olduğunu söyledi. Şehitlerin bıraktığı Newroz bayrağının yere düşmeyeceğini ifade eden Günay, “Onların yaktığı ateş direnişle büyüdü ve Newrozlaştı” dedi.

 

 

 

‘SINIRLAR KÜRT HALKINI AYIRAMAZ’

 

 

 

Kürt halkının 4 ülke arasında bölündüğünü hatırlatan Günay, sınırların Kürt halkını ayıramayacağını söyledi. Günay, Kürtlerin birlik ruhuyla birlikte mücadele ederek kazanacağını ifade etti.

 

 

 

Günay kayyımın Newroz kutlamasına yönelik açıklamalarında “Kürt halkının iradesini gasp eden kayyımlar bugün Kürt halkının Newrozuna göz dikmişler. Newroz Kürt halkının direniş bayramıdır. Kürt halkının iradesini yok sayanlar Newrozu asla kutlayamazlar. Eğer Newrozu kutlamak istiyorlarsa gasp ettikleri o koltukları asıl sahiplerine, Kürt halkına versinler” diye konuştu.

 

 

 

‘ÇÖZÜM İMRALI’DA’

 

 

 

Kürtlerin savaş değil barış istediğini vurgulayan Günay, “Çözüm PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan’da, çözüm İmralı’da” dedi. AKP-MHP iktidarının savaşta ısrarcı olduğunu ifade eden Günay, şöyle devam etti: “Kürtler kazanacak, AKP’den önceki inkarcı iktidarlar nasıl kaybettiyse onlarda kaybedecek. Kürt’ü inkar ederek çözüm üretilemez, Newroz alanını görmeyen iktidar, tecritte ve savaşta ısrar ediyor ama Kürt halkı artık savaş değil özgürlük istiyor. HDP ne olursa bu ülkeye özgürlüğü demokrasiyi üçüncü yolla getirecek ve hep birlikte kazanacağız. HDP’nin ve Kürt halkının tavrı net, tavrımız 2013 Newrozundaki özgürlük mektubundadır, Sayın Öcalan’ın mektubundadır. Masa başlarında yapılan hesaplar size geri dönecek çünkü Kürtler, Sayın Öcalan’la birlikte barışı sağlayacak. Çünkü Kürtler biliyor ki çözüm Sayın Öcalan’ladır. İktidar, Newroz alanlarındaki Kürt halkının iradesini görmeli ve çözüm için Öcalan’la masaya mutlaka oturmalı. Çözüm İmralı’da, çözüm Öcalan’da.”

 

 

 

Hem Kürtçe hem Türkçe konuşan Günay’ın konuşması sık sık “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla kesildi. Newroz Murat Demir, Mikail Aslan ve Koma Sorjiyan konserleriyle devam ediyor.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ