Mardin Roj

Nusaybin KESK bileşenlerinden Boğaziçi açıklaması

Nusaybin KESK bileşenlerinden Boğaziçi açıklaması
  • 03 Şubat 2021

KESK Nusaybin bileşenleri, kayyım Rektör atanmasının ardından polisin sert müdahale ettiği ve gözaltına aldığı Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek verdi. 

 

Nusaybin KESK bileşenleri tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

 

AKP hükümeti üniversitelerde rektör seçimini kaldırarak her üniversiteye kayyum rektör ataması gerçekleştirdi. Üniversiteler bilim üreten, özerk, demokratik ve özgün yapılanmalar olması gerekirken atanan kayyum rektörlerle iktidarın tahakküm kurma aracı olarak kullanılmaya başlandı. İktidar itaatkar insan tipolojisi üniversiteler aracılığıyla yaratmaya çalışılırken,   liyakat sahibi olan, adaleti, hukuku, barışı ve bilimi savunan akademisyenler KHK’lerle ihraç edildi. Dolaysıyla OHAL sonrası KHK’lerle yaratılan güvencesiz ortamda intihal yapan sözde akademisyenler, usulsüz atamalar,  yolsuzluklar sıkça gündeme gelir oldu.

Reform ve yeni anayasa vurgusunun yapıldığı bu süreçte,  AKP hükümetinin yeni anayasadan ne anladığı da ortaya çıkıyor. Seçimle alamadığı belediyelere ve üniversitelere kayyumlar atayarak, STK’lara kayyum atamasına neden olacak yasayı meclisten geçirerek, baroları bölerek muhalif olan bütün kesimleri susturmaya çalışarak iktidarını sürdürmek istiyor. Ülkenin demokratikleşme sürecine zarar veren kayyum atamasına karşı ülke halklarıyla birlikte hep beraber göğe bakmadığımız için Boğaziçi Üniversitesinde olduğu gibi antidemokratik uygulamalarla karşılaşmaktayız.

AKP hükümeti bireylerin demokratik hakkını kullandığı her dönemde dini değerlerimizi kendine kalkan yaparak gerçeklerin üzerini örtmeye çalışmakta. Bunu en son Boğaziçi Üniversitesinde LGBTİ+ öğrencilere karşı yaparak onları hedef göstererek kayyum Melih Bulu’nun liyakatsizliğini gizlemeye ve atamasına meşruiyet kazandırmaya çalışmıştır. Patriarşik toplumsal cinsiyet düzeninde ve hegemonik erkekliğin idealize edildiği, baskın olduğu toplumlarda heteroseksüel, güçlü, otoriter erkeklik tipi kabul görmekte bu nedenle, öğrencilerimiz cinsel yönelimlerinden dolayı nefret söylemleri aracılığıyla ötekileştirici pratiklere maruz kalmaktadır. Bireylerin kendilerini hangi cinsiyete ait hissettiği ve kendilerini hangi cinsiyet üzerinden tanımladığı başta iktidarlar olmak üzere kimseyi ilgilendirmez.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün,  yalnızca düşünmeyi reddeden bir kesim için özgürlük sayılması ülkenin demokratikleşmesine ve çok yönlü gelişmesine kesinlikle katkı sunmayacaktır.

Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri sorumluluğa davet ediyoruz!

Kumpasçıların, Haksızlıkların, Tehditlerin ve Nefret Söylemlerinin Karşısında Diz Çökmeyen Herkesin Yanındayız!”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ