Nusaybin Kaymakamı hastaneye tenezzül etmedi, hemşireleri evine çağırttı

Nusaybin Kaymakamı hastaneye tenezzül etmedi, hemşireleri evine çağırttı
  • 12 Mart 2022 14:24

Nusaybin Kaymakamı Ercan Kayabaşı, kendisi ve ailesinin basit rahatsızlıkları için farklı tarihlerde 3 defa hastaneye gitmek yerine hastaneden evine özel hemşire çağırdı.

Mardin’in Nusaybin ilçe Kaymakamı ve Belediye Kayyımı Ercan Kayabaşı’nın İlçe Devlet Hastanesi hemşirelerini kendisi ile ailesine özel sağlık hizmeti vermeleri için evine çağırdığı ortaya çıktı. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’ın haberine göre; son 45 gün içinde Kaymakam Kayabaşı, 3 defa basit tıbbi müdahaleler için hastaneye gitmek yerine kendisi, eşi ve kızı için Devlet Hastanesinden evine hemşire çağırdı.
4 HEMŞİRE ÖZEL GÖREVLENDİRİLDİ
Kaymakamın talebi üzerine başhekimlik tarafından iki defasında birer, bir defasında da 2 hemşire görevlendirildi. Kaymakama özel hemşire görevlendirilmesi hastanede rahatsızlık yaratırken, kimi hemşireler yasal olmadığı gerekçesiyle gitmek istemedi. Kaymakamın evine görevlendirilen hemşireler, her defasında hastaneye gönderilen özel araçlarla kaymakamın evine götürülürken, eve girişte GBT ve üst aramasına maruz kaldı. İğne, serum ve damar yolu açılması gibi tıbbi işlemler için gönderildikleri öğrenilen hemşireler, işlemlerin ardından yine özel araçlarla hastaneye bırakıldı.
‘KİMSE KANUNUN ÜSTÜNDE DEĞİL’
Kaymakamın evine özel hemşire çağırmasına dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmede bulunan Mardin Tabip Odası Başkanı Mustafa Volkan Binbaş, “Eğer bir hukuk devletinde yaşıyorsak hiç kimse anayasa ve yasaların üzerinde değildir. Yani tüm yurttaşlar devlet organları ve idarenin işlemlerinde kanun önünde eşittir” dedi. Sağlık hizmetlerinin idare tarafından nasıl uygulanacağının düzenlendiğini belirten Binbaş, “Bunlar evde sağlık hizmetini alabilmek için acil sağlık hizmetleri ve evde sağlık bakım hizmetleri şeklindedir. Bunun dışında konumunu ve nüfuzunu kullanarak bir sağlık çalışanı görevli olduğu birim dışında hizmet vermeye zorlanamaz. Yapılanların kanunsuz olduğunu belirtiyor, yetkilileri gerekli yasal işlemleri yapmaları için göreve davet ediyoruz” dedi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ