Nusaybin Davasında yargılanan Erkol’a 10 yıl hapis

Nusaybin Davasında yargılanan Erkol’a 10 yıl hapis
  • 2 Ekim 2019 08:48 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 18:41

Nusaybin Davası kapsamında tutuksuz yargılanan Yasemin Erkol’a “Örgüt üyeliği” iddiası ile 10 yıl hapis cezası verildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında 26 Mayıs 2016’da gözaltına alınarak, tutuklanan 17’si çocuk 70 kişinin hakkında açılan iki ayrı davanın tefrik edilmesinin ardından duruşmalarına devam ediliyor. Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün tutuksuz yargılanan 7 çocuk annesi Yasemin Erkol’un duruşması görüldü. Duruşmada Erkol ve avukatı hazır bulundu.

‘ÖRGÜT ÜYELİĞİ’NDEN CEZA İSTENDİ

İddia makamı Erkol hakkında “Örgüt üyeliği, Patlayıcı madde bulundurma, Devletin Birliği ve Ülke Bütünlüğünü Bozma, Basit Yaralama, Kişiyi Yerine Getirdiği Kamu Görevi Nedeniyle Öldürme, Mala Zarar Verme, Tasarlayarak Öldürme” iddiaları ile ceza verilmesini istedi.

Erkol, esasa ilişkin savunmasında çocukları için yasak sırasında şehirde kaldığını söyledi. Temel amacının çocuklarının yanında olmak olduğunu ifade eden Erkol, oğlunun yaşamını yitirdiğini ekleyerek, herhangi bir örgüt ile ilişkisinin olmadığını beyan etti. Erkol’un avukatı Arife Acar da müvekkili hakkında somut bir delil olmadığını müvekkilinin çocukları için kentte kaldığını kaydetti.

Ardından kararını açıklayan mahkeme “Örgüt üyeliği” iddiası dışındaki tüm suçlamalardan Erkol’a beraat verdi. Erkol’a “Örgüt üyesi olduğu” iddiası ile 15 yıl ceza verip, cezayı iyi hal indirimi uygulayarak 10 yıla düşürdü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ