Mardin Roj

Nusaybin Davası’nda müebbet talebi

Nusaybin Davası’nda müebbet talebi
  • 27 Kasım 2019

Tefrik edilen Nusaybin Davası’nda yargılanan Nubahar Özdemir’in görülen duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı, Özdemir’in ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını istedi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen dava duruşmaları devam ediyor. Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama kapsamında bugün tutuklu Nubahar Özdemir’in duruşması görüldü. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmaya, Özdemir tutuklu bulunduğu Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Özdemir’in avukatı duruşmada hazır bulundu.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZA TALEBİ

Mütalaasını açıklayan iddia makamı, Özdemir’in sokağa çıkma yasakları döneminde hendek kazdığı ve sağlık hizmeti sunduğunu iddia etti. Savcı, Özdemir’in “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozmak” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile “Kasten Öldürmeye Teşebbüs” ve “Kamu Malına Zarar Vermek” iddialarıyla da cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaaya karşı söz alan Özdemir’in avukatı, savunma için ek süre talebinde bulunurken, Özdemir ise tahliye talep etti.

Ek süre talebini kabul eden mahkeme, Özdemir’in bir sonraki duruşmada salonda hazır edilmesine karar verdi.

Duruşma 24 Ocak 2020 tarihine ertelendi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ