Mardin Roj

Nusaybin Davası tutuklusu Tanrıkulu sürgün edildi

Nusaybin Davası tutuklusu Tanrıkulu sürgün edildi
  • 20 Haziran 2022 20:48
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki hasta tutsak Dilber Tanrıkulu, Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Geçtiğimiz ay ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onandığı gerekçesiyle tek kişilik hücreye alınan Dilber’in, ailesine bilgi verilmeden sürgün edildiği bildirildi.
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutsak Dilber Tanrıkulu’nun, 18 Haziran’da Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildiği öğrenildi. Hiçbir gerekçe gösterilmeden sürgün edilen Dilber’in ailesine ise bilgi verilmedi.
‘Ailesi olduğunuzu nereden bilelim’ denildi
3 gün boyunca Dilber’in nerede tutulduğunu öğrenemeyen ailesi, Dilber’in Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne götürüldüğünü bugün öğrendi. Ailesinin aradığı cezaevi yetkilileri ise Dilber’in durumuna dair net bir bilgi vermezken, “Biz sizin ailesi olduğunuzu nereden bilelim. Telefonda detaylı bilgi veremiyoruz. Buraya gelmeniz halinde bilgi alabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Yanı sıra ailesi, cezaevi idaresinin Dilber’in 24 Haziran’da ziyaret edilebileceğini söylediğini, ardından ise 2 gün sonra aramaları halinde detaylı bilgi verebileceklerini belirttiğini kaydetti.
Ailesine verilmeyen bilgi bize verildi
Konuya dair aradığımız cezaevi yetkilileri ise, “Ailesine gerekli bilgileri verdik. Dilber, ziyaretten men cezası aldığı için ailesi ile görüşemez. Yalnızca vasisi ile bir görüş gerçekleştirebilecek” bilgisini paylaştı.
6 yılda 3 sürgün
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından 26 Mayıs’ta gözaltına alınan ve ardından tutuklanarak önce Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne ardından ise Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Dilber, şimdi ise Kandıra 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sürgün edildi.
İHD’nin hasta tutsaklar listesinde yer alıyor
6 yıldır cezaevinde tutulan Dilber, aynı zamanda İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutsaklar listesinde de yer alıyor.
Ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıl ceza almıştı
Dilber’e, 3 Aralık 2019’da Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “ülke bütünlüğünü ve birliğini bozma” iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet, “kasten öldürmeye teşebbüs” iddiası ile 16 yıl, “kamu malına zarar verme” iddiasıyla 3 yıl ve “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak taşıma” iddiasıyla ise 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.
Cezası onandığı için hücreye alınmıştı
Geçtiğimiz aylarda Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kendisine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasıyla, siyasi tutsaklarla kaldığı koğuştan çıkarılan Dilber, tek kişilik hücreye alınmıştı.  (Jinnews)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ