Mardin Roj

Nusaybin Davası tutuklusu Şeyhmus Koç, açlık grevini ölüm orucuna çevirdi

Nusaybin Davası tutuklusu Şeyhmus Koç, açlık grevini ölüm orucuna çevirdi
  • 7 Ağustos 2020 20:40

Nusaybin Davası’nda tutuklu Şeyhmus Koç, taleplerinin karşılanması için ölüm orucuna başladığını ailesi aracılığıyla duyurdu.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da kentten tahliye edilen 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve ardından tefrik edilen dava duruşmasında ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Şeyhmus Koç, Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ölüm orucuna başladı.

Koç’u ziyaret eden baba Nuri Koç, “Oğlumu 3 gün hücre cezası diye götürmüşler. 6 gün hücre cezasına çarptırılmış. 6 günlük hücre cezası sonrası oğlumu tarafsız koğuşa koymuşlar. İradesini kırmaya çalışıyorlar. Oğlum mevcut duruma ilişkin idareye defalarca dilekçe yazmış. Buna rağmen onu koğuşuna, arkadaşlarının yanına götürmemişler. Ciddiye almamışlar” dedi. Oğlunun bundan dolayı ölüm orucuna başladığını belirten baba Koç, “Oğlum tanınmayacak haldeydi. Ağzından kan kusuyordu” ifadelerini kullandı.

Oğlunun durumu için cezaevi yetkilileri ve nöbetçi savcı ile de görüştüğünü ve eyleminden vazgeçirilmesi için yardımcı olmalarını istediğini belirten baba Koç, yetkililerin kendisine ellerinden bir şey gelemeyeceğini, Adalet Bakanlığı’na nakil için dilekçe vermesi gerektiklerini aktardı.

Baba Koç, oğlunun talebinin kabul edilerek kendi koğuşuna gönderilmesini istedi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ