Nusaybin Davası tutuklusu Osmaniye Cezaevinde açlık grevinde

Nusaybin Davası tutuklusu Osmaniye Cezaevinde açlık grevinde
  • 20 Kasım 2019 14:36

Nusaybin davasından 13 yaşında iken tutuklanan Mahsun Çay, Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde baskılardan dolayı 9 gündür açlık grevinde olduklarını ailesine iletti.

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 12 Kasım’dan itibaren kötü muamele ve hak ihlallerine karşın tutukluların başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 9’uncu gününde. Talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini bildiren tutuklular arasındaki Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı döneminde 13 yaşındayken tutuklanıp söz konusu cezaevine konulan Mahsun Çay, ailesi ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde yaşanan hak ihlallerini anlattı. Yargılandığı Nusaybin davasında Mardin’e mahkeme için getirilip götürülürken darp edildiklerini aktardığı babası Ahmet Çay, 6 ay önce oğlunun mahkemeden sonra cezaevine götürüldüğünde gardiyanlar tarafından kolunun kırıldığını söyledi.

‘KEYFİ GÖRÜŞ YASAĞI’

Son olarak 2019 Kurban Bayramı’nda oğlu ile görüştüğünü, o tarihten itibaren cezaevinin keyfi görüş yasağı nedeniyle oğlu Mahsun Çay’la görüşemediğini belirten anne Hemra Çay, geçen Çarşamba günü gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde oğlunun kendisine mahkemeye getirilip götürüldüğünde darp edildiğini söylediğini aktardı. Oğlunun henüz 13 yaşındayken tutuklandığını ifade eden anne Çay, yaşanan hak ihlallerine karşı oğlunun da aralarında bulunduğu tutukluların açlık grevine başladığını hatırlattı. Çay, “Oğlum çocuktu, tutuklandı. Telefonda konuştuğumda ona sana kaç ay ceza verdiler dedim. Oda ‘bana 2 ay ceza verdiler’ dedi. Sebebini sorduğumda ise gardiyanların ve cezaevi yönetiminin keyfi olarak disiplin cezaları verdiğini söyledi” dedi.

‘OĞLUMUN KOLUNU KIRMIŞLAR’

Baba Ahmet Çay ise, oğlunun Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile mahkemeye katılmayı reddettiği için darp edildiğini söyledi. Çay, oğlunun kendisine cezaevinde çok fazla baskıya maruz kaldıklarını aktardığını belirterek, “Oğlum 4 buçuk yılı aşkındır cezaevinde tutuluyor. Oğluma mahkemeye SEGBİS’le katılma dayatılmış, oda kabul etmeyip bizzat mahkemede savunmasını yapmak istemiş. Bu şekilde oğlumu mahkemeye getirmemişler. Oğlumu darp etmişler. 5 – 6 ay önce yine mahkemeye getirip götürdüklerinde darp edip kolunu kırmışlar. Cezaevine girdikleri gibi darp ediyorlar. En son 3 ay önce gördüm. Sürekli görüş yasağı cezası verilerek oğlumla görüşmemizi kısıtlıyorlar. Onlar bu duruma karşı açlık grevi eylemini başlattılar ve şimdi hala açlık grevindeler” dedi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ