Nusaybin Davası tutuklusu İlbaş, açlık grevine başladı

Nusaybin Davası tutuklusu İlbaş, açlık grevine başladı
  • 30 Ocak 2022 23:47 | Son Güncellenme: 30 Ocak 2022 23:58

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan Nusaybin Davası tutuklusu Tufan İlbaş, açlık grevinde olduğunu duyurdu. 

 

Cezaevlerinde sistematik hale gelen insan hakları ihlalleri artarak devam ediyor. Yaşanan hak ihlallerine karşı tutuklular, kimi cezaevlerinde açlık grevi eylemi başlattı. Nusaybin Davası tutuklusu Tufan İlbaş da açlık grevinde olduğunu duyuran tutuklulardan biri.

 

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında gözaltına alınan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Tufan İlbaş, bulunduğu Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olduğunu duyurdu. Annesi Nesibe İlbaş, 16 Ocak’ta yaptığı telefon görüşmesinde oğlunun maruz kaldığı baskılar ve ihlallerden dolayı 5 arkadaşıyla birlikte açlık grevine başladığı bilgisini paylaşarak, “Greve başladığını söylediği an telefon kapandı. İkinci kez aradı, telefonun neden kesildiğini sorduğumda ‘buradan kapatıyorlar’ dedi. Sonra telefonu kapatmasınlar diye normal konuştuk. Görüşmemizin bitimine son saniyeler kala ‘anne işkence var, hak ihlalleri var, avukat gönder’ dedi ve telefon kapandı. Ben çok korktum, fenalık geçirdim. Oğlumun can güvenliğinden endişeliyim” diye konuştu.

 

Tutuklulara işkence yapıldığını söyleyen İlbaş, bir an önce ihlallerin son bulmasını ve her kesimin cezaevlerine ses olması gerektiğini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ