Nusaybin Davası tutuklusu aylardır tek başına hücrede tutuluyor

Nusaybin Davası tutuklusu aylardır tek başına hücrede tutuluyor
  • 8 Eylül 2022 15:23
Bodrum S Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5 aydır hücrede tutulan Ali Haydar Ildız’ın babası Nurettin Ildız, oğlunun hiçbir haktan yararlanamadığını söyledi.
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2016 yılında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve yargılandığı davada müebbet hapis cezası verilen Ali Haydar Ildız, Mardin, Erzincan, Erzurum ve Diyarbakır’ın ardından 5 ay önce de Bodrum S Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Bodrum Cezaevi’ne getirildiği günden bu yana tek kişilik hücrede tutulan Ildız, yaşadıkları hak ihlallerini ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde aktardı.
AĞIZ İÇİ ARAMA
Oğlu Ildız ile 5 Eylül’de telefonla görüşen Nurettin Ildız, oğluna ağır tecrit altında olduğunu söyledi. Baba Ildız, oğluna revire gidiş gelişlerde ağız içi araması dayatıldığını belirterek, “Bu ağız içi arama da işkencenin bir türüdür. Cezaevindeki bütün tutsaklara, hasta tutsaklara uyguluyorlar. Bu insanlık dışı bir uygulamadır” dedi. Oğlunun bütün haklardan mahrum bırakıldığını söyleyen Ildız, “Hiçbir sosyal etkinlikten yararlanamıyor. Bir insan 24 saat hücrede tek başına kalırsa o insan ne tür hakka sahiptir? Bu şiddetin bir an önce bitmesini istiyoruz. Biran önce çocuklarımızı koğuşlara götürsünler. Tekli hücrede tutulmalarında hiçbir gerekçe yok. Cezaevi müdürünün keyfi uygulaması. Hükümette bir boşluk var. Kişiler bu boşluktan yararlanıyorlar. Kendi başına karar alıp bir cezaevine kaosa çevirebiliyor” diye kaydetti.
DUYARLILIK ÇAĞRISI
Uygulamaları “Kürt halkına düşmanlık” olarak nitelendiren baba Ildız, “Bu uygulamalar ırkçılıktır, faşizmdir” dedi. Ildız, cezaevinde yaşanan ihlallere karşı duyarlılık çağrısı yaptı.  (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ