Mardin Roj

Nusaybin Davası duruşmaları sürüyor

Nusaybin Davası duruşmaları sürüyor
  • 17 Ekim 2019

Nusaybin Davası’nın devam eden yargılamaları kapsamında 5 kişinin duruşmaları ertelendi. Duruşması görülen Nurullah Akyüz, savunmasına 3 aydır cezaevi idaresi tarafından el konulduğuna dikkat çekti.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında 26 Mayıs 2016’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan daha sonra da tefrik edilen davanın duruşmaları devam ediyor. Dosyaların ayrılmasından sonra Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılamalarda bugün de 5 kişinin duruşması görüldü.

Yargılamalar ilk olarak tutuklu bulunduğu Elazığ T Tipi 2 No’lu Cezaevi’nden getirilen Nurullah Akyüz’ün duruşmasıyla başladı. Akyüz, 3 aydır cezaevi tarafından savunmasına el konulduğunu ve defalarca dilekçe yazmasına rağmen savunmasının kendisine verilmediğini söyledi. “Ben bu şartlar altında savunma yapamam” diyen Akyüz, “Ben mahkemeden cezaevi yönetimi ile görüşüp savunmamın bana iadesinin sağlanmasını talep ediyorum, ancak bu şekilde savunma yapabilirim” dedi.

Mahkeme heyeti Akyüz’ün duruşmasını 5 Aralık tarihine erteledi.

Ardından Osmaniye T Tipi Cezaevi’nden getirilen Bevar Başar’ın duruşması görüldü. Mahkeme heyeti karar vermek için duruşmayı 15 Kasım tarihine erteledi.

Duruşması görülen Mehmet Ziriğ ise avukatı ile duruşmada hazır bulundu. Osmaniye T Tipi Cezaevi’nden getirilen Ziriğ ve avukatı reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme heyeti itiraz yolu açık olmak üzere bu talebi reddetti. Duruşma 31 Ekim tarihine ertelendi.

Ferhat Doğan ile yaşı 18’in altında olan G.M.nin duruşmaları da ileri tarihlere ertelendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ